15 19
Su saydam olduğu halde denizler neden mavidir?

Işık suya girdiği andan itibaren soğrulmaya (emilmeye) başlar. İlk olarak kırmızı emilir ve 7.5 metre derinlikte tamamen kaybolur. Daha sonra turuncu, sarı, yeşil, mavi renkleri emilir. 20 metre derinliğe kadar görülebilir birçok renk soğrulur. 30 metreden sonra görünen renk mavi ve mor renkleridir. Daha da derinlere inince geride kalan tek renk mavidir.

Deniz, gökyüzünün maviliğini yansıttığı için mavi renkte görülmez fakat temelde sebep aynıdır.

Işık suya girdiği andan itibaren soğrulmaya (emilmeye) başlar. İlk olarak kırmızı emilir ve 7.5 metre derinlikte tamamen kaybolur. Daha sonra turuncu, sarı, yeşil, mavi renkleri emilir. 20 metre derinliğe kadar görülebilir birçok renk soğrulur. 30 metreden sonra yalnız mavi ve mor renkler görünür. Daha da derinlere inince geride kalan tek renk mavidir.

Su tarafından daha az soğrulduğu için göze ulaşan tek renk mavidir. 
 

Fakat denizin rengi her yerde aynı değildir. Çeşitli yerlerde parlak ya da koyu mavi veya yeşil renkte görünür. Bu farklılıklara suyun sıcaklığı, derinliği, içinde yaşayan canlılar, tuz oranı, kirliliği gibi etkenlerin yanı sıra güneş ışığının atmosferde ve bulutlarda tutulan miktarı neden olur.


Karaların kenarları yosun gibi bazı bitkilerin yığılma alanıdır. Bu nedenle denizde derin yerler daha koyu mavi iken kıyıya yaklaştıkça renk yeşile çalar.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (4)
Katılıyor musun?
61

Çok iyi bilgiler veriyorsunuz


17.10.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
61

Cok iyi


25.02.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
10

Daha açıklayıcı olabilirdi.


25.03.2022

2/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
..diğer yorumlar
Katılıyor musun?
01

perfeckt


27.12.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Doğa Olayları
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir