00
Yıldızlar nasıl oluşur?

Yıldız gelişiminin ilk halkası; hidrojen, helyum ve çok az miktarda daha ağır elementlerden oluşan ve kütleçekim nedeniyle içe doğru çökmeye başlayan bir madde bulutudur. Kütleçekimsel güç bulutun çekirdeğe doğru büzülmesini sağlarken, çekirdek kısımdaki ısınma iç basıncın oluşmasına neden olur.

Toz Bulutları
Yıldızlar yıldızlararası gaz ve toz bulutlarının ortasında doğarlar. Küçük gaz ve toz bulutlarından büyük bulutlar oluşur. Bulutlar birbirleri ile birleşerek büyürler.
 

Yıldız gelişiminin ilk halkası; hidrojen, helyum ve çok az miktarda daha ağır elementlerden oluşan ve kütleçekim nedeniyle içe doğru çökmeye başlayan bir madde bulutudur.

Tozlar nasıl bir arada duruyorlar?
Kütleçekimsel güç bulutun çekirdeğe doğru büzülmesini sağlarken, çekirdek kısımdaki ısınma iç basıncın oluşmasına neden olur. 
 

Yıldız çekirdeği yeteri kadar yoğunlaştıktan sonra içinde bulunan hidrojenin bir kısmı çekirdek kaynaşması (füzyon) tepkimesiyle helyuma çevrilir. Bu enerji (basınç) çekirdekten dışa doğru yayılır ve böylece yıldızın kendi içine doğru çökmesini engeller.

Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Yıldızlar
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir