26 110
Burçların tarihleri nasıl belirlenmiştir?

Mevsimlerin canlılar üzerindeki etkisini gözlemleyen insanoğlu güneşin burçlardan geçişini gözyüzündeki takımyıldızlarla isimlendirmişlerdir. Mevsimleri başlattığı kabul edilen ekinoks ve gündönümü günleri dört temel burcun da başlangıcını oluşturur.

Mevsimlerin canlılar üzerindeki etkisini gözlemleyen insanoğlu güneşin burçlardan geçişini gözyüzündeki takımyıldızlarla isimlendirmişlerdir. Burçlar, evrenin mevsimsel enerjisini yani canlılara etkisini temsil eder. Bu yönüyle burçlar mevsimseldir.

Astroloji, ilkbahar ekinoksunu temsil eden koç burcundan başlayarak 30 derecelik alanlar oluşturan mevsimsel zodyak şemasını kullanır.

Mevsimleri başlattığı kabul edilen ekinoks ve gündönümü günleri dört temel burcun da başlangıcını oluşturur. Bunlara öncü burç denir.
 
Ekinoks 21 Mart Koç
23 Eylül Terazi
Gündönümü 21 Haziran Yengeç
21 Aralık Oğlak
öncü burç başlangıçları

Baharın ilk gününde güneşin zodyak pozisyonu koç burcunun ilk derecesidir. Çok eskiden beri insanlar, baharın başlayıp gece ile gündüzün eşit olduğu günde zodyağın koç burcunda olduğunu gözlemlediler.


öncü burçlar ve dünyanın konumu
 
Diğer sekiz burç ikişerli olarak bu dört öncü burcun arasında yer alır. Öncü burçtan sonra gelen burca sabit burç, mevsim sonundaki burca değişken burç denir.
 
öncü Koç 21 Mart
sabit Boğa 21 Nisan
değişken İkizler 22 Mayıs
öncü Yengeç 22 Haziran
sabit Aslan 23 Temmuz
değişken Başak 24 Ağustos
öncü Terazi 23 Eylül
sabit Akrep 24 Ekim
değişken Yay 23 Kasım
öncü Oğlak 22 Aralık
sabit Kova 21 Ocak
değişken Balık 19 Şubat
burçların tarihleri
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir