00
Kumarbaz safsatası nedir?

Kumarbaz safsatası (gambler's fallacy, Monte Carlo yanılgısı), bir olayın geçmişte nadir geçekleşmiş olmasına dayanarak, gelecekte daha yüksek ihtimalle ortaya çıkabileceğini kabul etme yanılgısıdır.

18 Ağustos 1913 tarihinde Monako’daki Monte Carlo kumarhanesindeki insanlar, gerçekleşmesi olası olmayan bir şeye şahit oldular: gün içerisinde rulet tekerleği, on kere üstüste siyah sayı üzerinde durdu.

Kumarbaz safsatası (gambler's fallacy, Monte Carlo yanılgısı),  bir olayın geçmişte nadir geçekleşmiş olmasına  dayanarak, gelecekte daha yüksek ihtimalle ortaya çıkabileceğini kabul etme yanılgısıdır.

Olasılık teorisinde, her olay ya da oluşumun bir öncekinden bağımsız olduğu kabulünü reddederek, örneğin madeni paranın on kez tura geldikten sonra, on birincide yazı geleceğini iddia etmekten oluşan hatadır.
 

 
Rulet masasında uzun süre üst üste siyah gelmiş olması bir kumarbaza kırmızıya para yatırma isteği uyandırır. Oysa rulet masasının bir hafızası olmadığı için bir sonraki atışın bilinmesi imkansızdır. Her atış birbirinden bağımsız olarak %50'lik olasılık taşır. Bir kumarbaz bu masada hangi renge para yatırırsa yatırsın eğer üst üste siyah gelmiş olmasını baz alarak kırmızıya yatırım yapıyorsa içinde bulunduğu duruma kumarbaz safsatası (kumarbazın yanılgısı) denir.

Şansların olgunluğu yanılgısı, uzun vadeli ortalamadan çıkışın, kendini kısa vadede düzelteceğine olan inançtır. İstatistik bilimi bize, üstüste 26 aynı sonucun astronomik bir şekilde küçük olan %0.0000015 ihtimalini ya da 67,100,000′da 1 sonucunu verir. Fakat her bir para atışının sonucunun halen %50 ihtimalidir. Bir başka deyişle 26 kez üstüste siyah gelse dahi, 27. turda siyahın gelme olasılığı halen %50′dir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Mantık Hataları
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir