00
Klasik mantık yerini neden modern mantığa bırakmıştır?

Klasik mantığın kullandığı tümdengelim yönteminin yetersizliği ve önermelerdeki çok anlamlılık problemi, modern mantıkta kullanılan sembolik mantık diliyle çözülmüştür.

Mantık tarihinde Aristoteles'ten sonra asırlarca klasik mantık egemen olmuştur. 

Klasik mantık
Aşağıdaki çıkarımı inceleyiniz. Kıyas, öncüllerde gizli olan bilginin açığa çıkarılmasından ibaret olduğu  için yeni bir bilgiye ulaşmaya imkan vermemektedir.
 
Kuşlar uçar.
Güvercin kuştur.
O halde, güvercin uçar.

Geçiş
16. yy'a kadar tümdengelime dayanan kıyas mantığın temeli iken, Galileo'nin  doğa bilimlerinin temellerini atması ile Bacon'ın tümevarım yöntemi tercih edilmeye başlanmıştır.

Doğa bilimlerinde, bütün öncüllere ihtiyaç duymadan genel geçer bir yasaya (yeni bilgi) ancak deneye ve gözleme dayalı tümevarım yöntemiyle ulaşılacağı anlaşılmıştır.
 
Su ısıtıldığında kaynar.
Alkol ısıtıldığında kaynar.
Süt ısıtıldığında kaynar.
O halde, sıvılar ısıtıldığında kaynar.

Modern mantık
Doğa bilimleri sistemini matematik üzerine kurmuştur. Modern mantık, önermelerin sembolik dilde ifade edildiği ve önermelerin içeriği ile değil, biçimiyle ilgilenen yaklaşımdır.

Böylece 19. yy'da bilim, felsefe ve sözel ifadelerde kullanılan önermelerdeki çok anlamlılığın önüne geçerek belirsizliği ortadan kaldıracak ve herkes tarafından aynı şekilde anlaşılan (objektif) bil dil oluşmuştur.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Modern Mantık
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir