12
Modern (sembolik) mantık nedir?

Modern mantık, önermelerin sembolleştirilmesine dayalı mantık disiplinidir. Amacı genel geçer bir mantık dili oluşturmaktır.

Neden?
Klasik mantıkta kullanılan kıyas, doğru düşünmenin tamamını yansıtmamaktadır: düşünme çıkarımlarla sınırlanamaz.

Klasik mantıktaki bu sınırlamayı ve farklı yorumları ortadan kaldırmak için önerme ve çıkarımları sembolik dile çevrilmesi gerekmiştir. Böylece klasik mantık yerini modern mantığa bırakmıştır.

Yapay dil
İnsalar günlük konuşma dilinin dışında  (trafik levhaları gibi) uzlaşma yoluyla ve işaretlere dayanan başka simgesel/yapay diller geliştirmiştir. Aritmetik işaretler ve sayılar semboldür, matematik de sembolik bir dildir.

Günlük dil, içeriksel ve çok anlamlıdır. Sembolik dil ise biçimsel ve nesnel bir ifade biçimidir. Aşağıdaki matematik işlem, dünyanın her yerinde doğru, geçerli ve herkes tarafından aynı şekilde anlaşılan bir ifadedir.
 
2 + 3 = 5

Tanım
Modern mantık, günlük dilin çok anlamlılığından kurtulmak için önermelerin sembolik dilde ifade edilmesini kullanan mantık disiplinidir. Biçimsel olduğu için klasik mantığa göre daha nesnel ve kapsamlıdır.

Modern mantığın konusu, verilen önermelerden yeni bir önerme çıkarma, geçerli çıkarımların biçimlerini bulma ve denetlemedir.

Modern mantıkta bileşik önermeler, önerme eklemi kullanılarak sembolleştirilir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Mantığa Giriş
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir