30
Sokrates Öncesi Dönem: Doğa Filozofları nedir?

Sokrates öncesi düşünürlerin evren hakkında duyduğu ateşli merak onları "Her şey nereden geliyor?" sorusuna yanıt aramaya, asıl, nihai ilkeyi bulmaya ve dış dünyanın doğasını çözme arayışına itmiştir. Bu felsefeciler doğa filozofları olarak bilinir.

Sokrates’in, felsefi düşüncenin seyri üzerine yapmış olduğu derin tesir nedeni ile Grek Felsefesi ,ana hatlarıyla, “Sokrates” ve “Sokrates-Öncesi” dönem olmak üzere ikiye ayrılır.

Sokrates öncesi düşünürlerin evren hakkında duyduğu ateşli merak onları "Her şey nereden geliyor?" sorusuna yanıt aramaya, asıl, nihai ilkeyi bulmaya ve dış dünyanın doğasını çözme arayışına itmiştir. Bu felsefeciler doğa filozofları olarak bilinir.

Şeylerin maddi ilkesini, kökenlerini ve yok oluşlarını algılamaya çalıştılar. İlk düşünürler olarak şeylerin ussal briliğini vurgulayarak dış dünyanın mitolojik açıklamalarını reddettiler.

Sokrates ile felsfenin ilgi alanı tabiat, kozmoloji, kozmogoni ve arke gibi konulardan insan ve toplum konularına geçmiştir. İnsan, bütün ağırlığı ile felsefe’nin odak noktasına yerleşmiştir.
 
Milet Okulu
Thales
Anaksimandros
Anaksimenes
Pisagorculuk
Pisagor
Pisagorcular
Elea Okulu
Ksenofanes
Parmenides
Elealı Zenon
5 yy Doğa Filozofları
Heraklitos
Demokritos
Anaksagoras
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Felsefe Tarihi
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir