010
Doğa Filozofları: Milet Okulu nedir?

Milet Okulu, felsefe tarihinde hem felsefenin başlangıç evresini oluşturur hem de doğa felsefesi olarak adlandırılan felsefi eğilimin öncüsüdür. Okulun kurucusu Thales olup diğer ileri gelen filozofları, Aneksimenes ve Anaksimandros’dur.

Milet ırkların, dillerin ve dinlerin kesiştiği bir yerdir. Milet Okulu, felsefe tarihinde hem felsefenin başlangıç evresini oluşturur hem de doğa felsefesi olarak adlandırılan felsefi eğilimin öncüsüdür. Okulun kurucusu Thales olup diğer ileri gelen filozofları, Aneksimenes ve Anaksimandros’dur.

Thales (MÖ 624-546)
Milet okulunun öncü ismi Thales, her şeyin temelinde bulunan ilk nedeni bulmaya yönelir ve ilk neden için maddesel bir açıklama olarak suyu gösterir. Thales'in önemi asıl olarak bulduğu cevap değil sorduğu sorulardır.
 

Anaksimandros (MÖ 610-546)
Anaksimandros ilk maddeyi "tanımlanamaz, sınırsız" olarak düşündü. Bu düşüncesine göre bu ilk maddenin bir özelliği yoktu ve sıcak-soğuk, nemli-kuru gibi karşıtlar farklılaşarak bu maddeden çıkıyorlardı.

Ana ve ilk maddenin sonsuz olması gerektiğini düşünen  Anaksimandros, sonsuzluk kavramını maddesel temelde açıklamaya çalışan ilk filozoftur.

Anaksimenes (MÖ 585-525)
Anaksimenes diğer iki filozofta beliren düşünceleri birleştirirerek anamaddenin "hem birlikli, hem de sonsuz" bir şey olması gerektiğini düşündü.

Anaksimenes her şeyin başlangıcını oluşturan esas maddeyi, kalınlaşıp incelerek ateşe, rüzgara, bulutlara ve toprağa dönüştüğünü varsaydığı hava olarak kabul etti.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Felsefe Tarihi
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir