20
Galaksi kelimesinin kökeni nedir?

Zeus ölümlü bir kadından yaptığı oğlu Herakles'i, bir gece uykuya dalmış olan Hera'nın göğsüne koyar. Böylece bebek Herakles, Hera'nın memelerinden akan sütü emecek ve böylece ölümsüz olacaktır. Bebek öyle güçlü emdi ki, Hera gece uyanıp tanımadığı bir bebeği emzirdiğini farkedince onu itip attı. Memesinden çıkan süt de gece gökyüzüne fışkırıp aktı.

Bugunkü anlamı
Galaksi veya gök ada, kütleçekim kuvvetiyle birbirine bağlı yıldızlardan oluşan sistemdir. Örneğin, çevresinde gezegenler ve asteroitler gibi çeşitli kozmik cisimler dönen Güneş, Samanyolu galaksisindeki yıldızlardan yalnızca biridir.

Yunanca kökeni
Eski Yunanca kaynaklı galaksi kelimesi İngilizce'de Milky Way (Süt Yolu) olarak adlandırılır. Kelime eski Yunan mitolojisindeki bir mitosdan kaynaklanır.
galaxias = sütlü, süt gibi, sütsü
kyklos galaktikos = süt dairesi

Mitolojik köken
Zeus ölümlü bir kadından olan oğlu Herakles'i, bir gece uykuya dalmış olan Hera'nın göğsüne koyar. Böylece bebek Herakles, Hera'nın memelerinden akan sütü emecek ve böylece ölümsüz olacaktır.

Bebek öyle güçlü emerdi ki Hera gece uyanıp tanımadığı bir bebeği emzirdiğini farkedince onu itip atar. Memesinden çıkan süt de gece gökyüzüne fışkırıp akar.


Mite göre, geceleyin gökte sönük bir ışıkla pırıldar halde görülen “Süt Yolu” ya da Türkçe’de Samanyolu denilen yıldız kuşağı böyle oluştu.


Çıplak gözle tek tek ayırt edilemeyen yıldızlar, disk şeklindeki galaksinin içinden bakıldığında bant şeklinde görülmektedir.
 
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Mitoloji Kökenli
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir