110
İlkçağ Doğu Akdeniz Uygarlıkları: İbraniler kimlerdir?

İbraniler, MÖ 1040'ta Filistinde kurulmuş, günümüz İsrail devletinin atası olan Sami kökenli bir ilkçağ Akdeniz uygarlığıdır.

İbraniler, MÖ 1040'ta Filistinde kurulmuş, günümüz İsrail devletinin atası olan Sami kökenli bir ilkçağ Akdeniz uygarlığıdır.

Hz. Musa zamanında Mısır'dan ayrılıp Sina çölünü geçmişler, Hz. Davut zamanında Kudüsü ele geçirierek devlet kurmuşlardır.

Hz. Süleyman döneminde de güçlü olan bu topluluk, onun ölümüden sonra ikiye ayrılmıştır. Bunlardan biri İsrail diğeri Yuda (Yahudi) adını almıştır. İsrail devletine Asurlar, Yuda devletine Babiller son vermiştir.

Babiller ayrıca İbranileri yurtlarından sürgüne yollamıştır. Perslerin Filistine hakim olduğu dönemde İbraniler tekrar yurtlarına dönmüştür. Fakat daha sonra bölgeye Romalılar hakim olduklarında çıkan ayaklanma sonucu İbraniler yurtlarından ikinci kez sürülmüştür.

İlk tek tanrılı din olan Musevilğe inanmışlardır. Günümüze o dönemden kalan en  önemli eserler Mescid-i Aksa ve Ağlama Duvarı'dır.


Mescid-i Aksa

Musevilik dininin yalnızca kendi milletlerine indiğini düşünmüşler ve yaymamışlardır. Sürgünlere rağmen bu milli duygu onların kültürlerini korumalarını sağlamıştır. Öyle ki, İkinci Dünya Savaşında Naziler tarafından sürülen İbraniler 1948'de İsrail devletini tekrar kurabilmişlerdir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
İlkçağ Tarihi
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir