98
İlkçağ Anadolu Medeniyetleri: Hitit (Etiler) Uygarlığı nedir?

Hititler, MÖ 1700 ila MÖ 700 yılları arasında Anadolu yaşamış ilkçağ uygarlıklarındandır.

Hattiler
MÖ 2500 ile MÖ 1700 yılları arasında Anadolu'da yaşayan Hatti topluluğu hakkında fazla bilgimiz yoktur. Hititler Anadolu'ya geldiğinde Hattilerle beraber yaşamaya başlamıştır.
 

taru: gök tanrıyı simgeleyen boğa heykeli
 
Hititler
Hititler, MÖ 1700 ila MÖ 700 yılları arasında Anadolu'da yaşamış ilkçağ uygarlıklarındandır.

Kafkaslar üzerinden orta Anadoluya gelerek Kapadokya bölgesinde Kızılırmak çevresinde Hattuşaş (Boğazköy) merkezli kurulmuştur.


Başlangıçta feodal beyliklerden oluşmuştur fakat daha sonra prensler (ya da hanedan mensupları) iç savaşlara neden olunca valiler atanarak merkezi otorite güçlendirilmiştir. Öyle ki, krala karşı başkaldırmanın cezası ölümdür.

Pankuş meclisi
Ülkeyi başrahip, başkomutan, başyargıç olan kral yönetir fakat kralın yetkisi sınırsız değildir. Soylulardan (büyük toprak sahipleri) oluşan pankuş meclisi, danışma görevi görmektedir. İmparatorluk döneminde bu meclisin yetkileri kısıtlanmıştır.
 
Tavananna ünvanına sahip kraliçeler hükümdarı savaşta iken temsil edecek kadar etkilidir.

Kadeş antlaşması
Mısırlılarla MÖ 1296 - MÖ 1280 yılları arasında Suriye bölgesi için savaşmışlar ve MÖ 1280'de ilk yazılı antlaşma olan Kadeş antlaşmasını imzalamışlardır.

Hukuk
Fidye esasına dayalı ve kölelere de mülk hakkı tanıyan Anadoludaki ilk kanunlarını oluşturmuşlardır. Kölelere hürlere uygulanan cezanın yarısı uygulanmıştır. Kralın ölmeden veliahtını belirlemesi ile ilk veraset yasasının, resmi nikah uygulaması ile medeni hukukun  temelleri atılmıştır.

Sanat
Anadolu'ya çivi yazısını Mezopotamya'dan Asurlu tüccarlar getirmiş, Hititler bunu kendilerine özgü resim yazılarına (hiyeroglif) dönüştürmüştür. Hititler kabartma sanatında da ilerlemişlerdir.
 

İvriz (Konya) kabartmaları

Yazılıkaya (Çorum) 12 yeraltı tanrısı

Din
Hititler, ele geçirdikleri bölgelerde tapınılan tanrı ve tanrıçalara gösterdikleri hoşgörüden dolayı "bin tanrılı halk" adını almıştır. Krallar, tanrılarına hesap vermek için anal adında yıllıklar oluşturmuşlar ve buraya objektif olarak olayları kaydetmişlerdir.

Yıkılış
Frigyalılar tarafından yıkılmıştır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (2)
Katılıyor musun?
44

Az bilgi var


01.11.2019

5/10

Bu Yoruma Cevap Yaz


Çok haklısın katılıyorum

05.12.2019

Katılıyor musun?
32

Çok tesekkürler


28.11.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz


Yararlı oldu

29.11.2020

İlgili Konu
İlkçağ Tarihi
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir