68 438
Mezopotamya neresidir?

Mezopotamya, eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış Orta Doğu'da yer alan ve Fırat ile Dicle nehirleri arasında kalan verimli toprakların adıdır.

Köken
Mezopotamya, Antik Yunanca kökenli bir kelimedir. "iki nehir arasında" anlamına gelen meso + potamos sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Türkçe ve İngilizce'ye de buradan geçmiştir.

Mezopotamya için Süryanice, Farsça ve Arapça'da "nehirler ülkesi", "iki ırmak arasında" anlamına gelen kelimeler kullanılmıştır. Bahsi geçen nehirler Fırat ile Dicle nehirleridir.
 
İngilizce Mesopotamia
Antik Yunanca Μεσοποταμία
Süryanice Beyt Nahrin
Farsça Miyān Rudān
Arapça Beynel Nahreyn

Sınırları
Mezopotamya siyasi değil, coğrafi bir isimdir. İdari bir bölge olmadığı için sınırları kesin çizilmiş bir bölgeden bahsedilmez. Tarih boyunca Mezopotamya toprakları bu isimle anılmıştır.


 
Mezopotamya çoğunluğu Irak sınırları içinde olmak üzere, Suriye'nin kuzeydoğusu, Türkiye'nin güneydoğusu ile İran'nın güneybatı topraklarında yer almaktadır.

Bu bölgenin sınırlarını kuzeyinde Güneydoğu Toros Dağları, güneyinde Basra Körfezi, doğusunda Zagros Dağları ve batısında Suriye Çölü ile Arabistan Çölü oluşturmaktadır.

Medeniyet
Verimli topraklara sahip Mezopotamya birçok ilkçağ medeniyetine ev sahipliği yapmış ve çok kez de istilaya uğramıştır. Bu medeniyetlerden en önemlileri Sümer, Babil, Asur, Akad ve Elam'dır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (6)
Katılıyor musun?
42

teşekkür ederim bunu hakettiniz


19.10.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
31

doru cıktı teşekurler çok iyi bir sey yapmıssınız.


18.10.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
35

mesopotamiya iraq erazisi degildir.sumerler ozlerinin tilmundan geldiklerini geyd edirler.allahin insanlarin dillerini degishdirib sonra ise dunyaya yayilmalarini emr etdiyi yer tilmundadir.tilmun iki hehir arasinda yerleshir.tarixcilerin hele bundan xaberi yoxdur.tilmun kaf daqinin eteyinde yerleshen ilisu kentidir.iisus sozunde buraxilmish l harfini yerine koysaq ilisus xristos alinir.bu ise insanliqin yarandiqi mekani gosterir.


03.12.2019

Bu Yoruma Cevap Yaz
..diğer yorumlar
Katılıyor musun?
00

teşekkürler


12.11.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
00

igrenç


11.11.2020

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
00

harika


20.10.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Avrupa Ülkeleri
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir