00
Wolfgang Amadeus Mozart kimdir?

Müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul edilen Avusturyalı müzisyen Mozart, 35 yıllık kısa ömrüne 626 eser sığdırmıştır.

Müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul edilen Avusturyalı müzisyen Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart,  35 yıllık kısa ömrüne 626 eser sığdırmıştır.
 
Figaro'nun Düğünü ve 40.Senfoni'den kesit


Don Giovanni
 
Ronda alla Turca
Osmanlının Avrupa'da etkili dönemlerde mehter ritminden esinlenen Mozart 1783 yılında Piyano Sonatı'nın 3. bölümünde Türk Marşı'nı bestelemiştir. Bu beste halen Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm özel davetlerinin yanı sıra ülke tanıtımında kullanılmaktadır.
 

Kişiliği ve Yenilikleri
Senfoni, opera, solo konçerto, oda orkestrası gibi hemen hemen her türde eser veren Mozart'ın kendine ait tarzı döneminin müzik anlayışını değiştirmiş ve klasik müziğin ilk örneklerinden sayılmıştır.

Mozart müthiş bir kulağa sahipti. Henüz 17 yaşındayken günümüzde hala en tanınan eserinden biri olan K.165'i bestelenmiştir. Genç yaşta sahip olduğu üne rağmen masraflı ve kontrolsüz yaşamı onu birçok kez borç almaya yöneltmiştir. Mozart'ın deli dolu bir kişiliği olduğu söylenir. K231 ve K233 nolu eserleri buna örnek olarak gösterilir.
 

Köchel kataloğu
Mozart öldükten sonra Ludwig von Köchel Mozart'ın eserlerini toplayıp K.1 den K.626'ya kadar katologlamıştır. Günümüzde "La majör 23. Piyano Konçertosu" demek yerine basitçe "K.488" denir.

Hayatı hakkında efsaneler
1791 yılında hastalığı yüzünden son çalışması Requem'i bitiremeden  Viyana'da ölmüştür. Öldükten sonra bu dahi hakkında birçok rivayetler söylenegelmiştir. Mesela, Mozart'ın Requiem'ini kendi ölümünü düşünerek yazdığı söylenir.

Sihirli Flüt

Diğer bir söylenti de Mozart ve Antonio Salieri arasındaki rekabettir. Öyle ki Salieri ona gizli bir kimlikle Requiem'i besteletmiş ve onu öldürmeyi planlamıştır. Amacı Mozart öldükten sonra cenazesinde Requiem'i kendi eseriymiş gibi sergilemekmiş.

Başka bir tartışma konusu da Mozart'ın henüz 5 yaşındayken gözleri kapalı olarak ellerini çapraz bir şekilde tutup piyanoyu çalabildiği rivayeti gibi çocukluktan ölümüne kadar gösterdiği insanüstü dehası üzerinedir.

Amadeus filmi
1984 yapımı Amadeus filmi, geniş kitlelerin Mozart'ı ve eserlerini yakından tanımasını sağlasa da yönetmeninin dediği gibi film hiçbir zaman Mozart'ın gerçek biyografisi olarak görülmemelidir.
 
Amadeus film fragmanı
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Ünlü Besteciler
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir