00
Hamam

Sultanın vezirleri o gün hamamı kendileri için kapatmışlardı. Hamamcı, hamamına gelen yaşlı bir adamı insaf edip içeri almış, bir köşede yıkanmasına izin vermişti.

Habib Baba, yaşlı, yoksul bir Allah dostuymuş. Uzun bir kervan yolculuğunun sonunda İstanbul'a gelmiş. Yolculuğunun tozunu, yorgunluğunu atmak için bir hamama gitmiş. Ama hamamı o gün sultanın vezirleri kapatmışlar. Hamamcı, Habib Baba’yı içeri sokmak istememiş ama insaflı insanmış, yaşlıdır diye bir köşeyi göstererek orada sessiz sedasız yıkanıp çıkmasını istemiş.

Derken tebdil-i kıyafet sultan gelmiş hamama, alem yapacaklarından haberdar olduğu vezirlerinin kendi başlarına nasıl eğleniğini, eğlenirken kendisinin arkasından neler söylediklerini dinlemekmiş niyeti. Hamamcı onu da içeri almak istememiş ama genç yalvarmış:
-Ne olursun hamamcı, kirli bedenle ibadetimi nasıl yaparım?
Tabi hamamcı yine dayanamamış ve Habib Baba’nın yıkanmakta olduğu odayı göstererek:
-Şu odada bir ihtiyar yıkanıyor. Sen de o odaya gir. Beraber sessizce yıkanın, bir an evvel çıkın.

Bu arada hamamın büyük salonundan gelen tef, dümbelek, şarkı sesleri ortalığı inletiyormuş. Baba gence, sırtını keseltmek ister misin, diye sormuş. Aldığı bu teklif padişahın hoşuna gitmiş çünkü ömründe ilk defa biri ona padişah olduğunu bilmeden, sırf bir insan olduğu için ve karşılık beklemeksizin iyilik yapmayı teklif ediyormuş.

Kese bittikten sonra:
-Eyvallah baba, demiş. Ellerin dert görmesin. Gel ben de senin sırtını keseleyeyim de ödeşmiş olalım.
-Olur evladım, demiş Baba.

Padişah bir yandan kese yaparken, bir yandan da Habib Baba'nın ağzını yoklamak istemiş.
-Baba be, duyuyor musun şu içerdeki eğlencenin seslerini..Şu hayatta sultan'a vezir olmak varmış. Bak adamlar içerde tef, dümbelek hamamı inletiyorlar. Senle ben burada iki büklüm..
-Be evladım sultan dediğin kimdir? Sen asıl Alemlerin Rabbi'ne sevdirmeye bak kendini. O seni sevince sırtını bile padişaha keselettirir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Dini Hikayeler
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir