00
Fasulye Testi

Adam, karısı öldükten sonra başka başka bir kadınla nişanlanmıştı fakat vefat eden karısının hayaleti adamın peşini bir türlü bırakmıyordu.

Birbirini delice seven bir çift varmış. Kadın genç yaşta ağır bir hastalığa yakalanmış. Kocasına sürekli şöyle der dururmuş:
-Seni çok seviyorum. Ben öldükten sonra senin başka birisiyle olmanı düşünmek bile çok acı veriyor bana. Bunu sakın yapma. Eğer yaparsan bir hayalet olarak geri döner, seni rahat bırakmam.

Kocası da ona bir daha asla başka birisini sevmeyeceğine, yeniden evlenmeyeceğine dair söz vermiş.

Kadın öldükten sonra adam aylarca derin bir keder içinde matem tutmuş fakat birgün yalnızlığa dayanamayarak köyden birisi ile evlenmiş.

Nişanın yapıldığı gece adam odasına çekildiğinde karısının hayaleti belirmiş karşısında. Öfkeli ve kırgınmış kadın ve sözünü tutmadığı için adamdan hesap sormuş. Bu durum geceler boyu devam etmiş. Karısının hayaleti, adamın nişanlısıyla yaptığı tüm konuşmaları biliyormuş. Öyle ki, kelimesi kelimesine tekrarlıyor, aldığı armağanları, gittikleri her mekânları tüm ayrıntılarıyla tarif ediyormuş.

Adam çıldırmak üzereymiş. Ne uyku giriyormuş gözüne artık ne de nişanlısına duyduğu sevgiden haz duyabiliyormuş. Perişan halini gören bir arkadaşı ona, çok değerli bir Zen ustasının adını vermiş ve gidip danışmasını tavsiye etmiş.

Zen ustası adamın hikâyesini dinlemiş ve ona şöyle yapmasını tavsiye etmiş:
-Karının hayaleti gerçekten çok akıllı. Ona hayran olmamak mümkün değil. Sana dair her şeyi biliyor. Bir dahaki sefer geldiğinde ona, onu ne kadar takdir ettiğini anlat. Kendisinden hiçbir şey saklayamadığını, verdiğin sözü tutamadığın için çok pişman olduğunu ve soracağın son bir soruya da doğru cevap verirse nişanı bozacağını ve hayatının sonuna kadar yalnız yaşayacağını söyle.
-Peki ne sormalıyım?, diye sormuş adam şaşkınlıkla.
-Gece yanında bir torba dolusu fasulye bulundur. Karının hayaleti geldiğinde torbaya elini daldır ve rastgele bir avuç fasulye al. Karının hayaletine, elinde ne kadar fasulye olduğunu sor. Her şeyi bilen bu kadar akıllı bir hayalet, bunu da bilecektir. O zaman sözünü tutar ve nişanı bozarsın.

Tavsiye, adamın aklına yatmasa da o gece dediğini yapmış. Yine hayalet odaya gelmiş ve öfkeyle:
-Bugün Zen ustasına gittiğini biliyorum. Neler konuştuğunuzu da.
-Karıcığım, sen gerçekten de her şeyi biliyorsun, çok akıllı bir hayaletsin. Şimdi soracağım soruyu da bileceğinden eminim. Eğer bu soruyu doğru cevaplarsan nişanı hemen bozacağım, deyip elini torbaya daldırmış. ‘’Söyler misin karıcığım, elimde kaç fasulye tanesi var?"

Hayaletten cevap çıkmadığı gibi o andan itibaren bir daha hiç görünmemiş. Adamın hayalet sandığı şey ise suçluluk duygusu ve korkularıymış.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir