Makale > Fen > ASTRONOMİ > Astronomik Ölçümler
0 00
Yıldız tayfı nedir?

Yıldız tayfı, bir yıldızın saldığı ve soğurduğu ışığın farklı dalga boylarındaki değerlerini gösteren bir spektrumdur.

0 00
Yıldızların tayfsal sınıflaması ne demektir?

Yıldızların tayfsal sınıflaması, yıldızların tayflarına göre gruplandığı bir metottur. Buna göre yıldızlar bir harf ve rakamdan oluşan bir sınıfa dahi..

0 00
Fraunhofer çizgileri (güneş spekturumu) nedir?

Fraunhofer çizgileri, 1814 yılında Alman fizikçi Joseph Von Fraunhofer tarafından güneş spekturumunda gözlemlenen siyah çizgilerdir.

0 00
Kirchhoff'un spektrum yasaları ne demektir?

Kirchhoff'un spektrum yasaları, Gustav Robert Kirchoff'un cisimlerden elde edilen sürekli, salma ve soğurma tayf yapılarını açıklamak için ortaya koyd..

0 00
Astronomide ışıkölçüm yöntemlerinin gelişim süreci nasıl olmuştur?

Işıkölçüm yöntemleri, çıplak gözle yapılan karşılaştırmalarla başlamış, kadir ölçeği gibi gözlemsel bulgular ile fotoğraf ve fotoelektrik tekniklerin ..

0 00
Spektrometrenin yapısı nasıldır ve çalışma prensibi nedir?

Spektrometre dört bölümden oluşur: giriş yarığı, mercek, prizma ve dedektör. Spektrometrenin çalışma yöntemi, nesnelerden yansıyan ışığın dalga boylar..

0 00
Spektrometre (tayfölçer) nedir?

Spektrometre, ışık tayfından yararlanılarak cisimlerin spektrumlarının belirlenmesi için kullanılan optik bir cihazdır.

0 00
Yıldız parlaklık sistemi (kadir sistemi, kadir ölçeği) nedir?

Kadir sistemi, yıldızların parlaklıklarını gösteren bir ölçekleme yöntemidir. Buna göre sönük yıldızlar yüksek kadir değerine, parlak yıldızlar ise dü..

0 00
Görünür parlaklık ve mutlak parlaklık (mutlak kadir) ne demektir?

Bir yıldızın dünyadan gözlemlenen parlaklığına görünür parlaklık (kadir), dünyadan 10 parsek uzaklıkta bulunduğu varsayılarak hesaplanan parlaklığına ..

0 00
Yıldızların görünür parlaklıkları nasıl ölçülür?

Yıldızların görünür parlaklıkları ölçmek için iki yöntem vardır: fotoğraf çekme yöntemi ve fotoelektrik etki ile ışık ölçümü.

1 010
Astronomik Birim (AU) ne demektir?

Astronomik birim (AU), gökbilimde kullanılan Güneş'in merkeziyle Dünya'nın merkezi arasındaki uzaklık olan 149,6 milyon kilometredir.

0 00
Parsek ne demektir?

Bir yıldız ocak ve temmuz ayında gözlemlendiğinde; yıldız, aralarında 300 milyon kilometre olan iki noktadan gözlemlenmiş olur. Yıldızda gözlemlenen k..

0 00
Işık Yılı ne demektir?

Işık yılı, ışığın bir yılda boşlukta aldığı mesafedir. Astronomide kullanılan bir uzunluk birimidir ve genellikle yıldızlar arası mesafeleri ölçmekte ..

0 00
Yıldızların dünyaya olan uzaklığı nasıl hesaplanır?

Nispeten yakın yıldızların (3000 ışık yılı uzaklığa kadar) uzaklığını tespit etmek için paralaks yöntemini kullanırlar. Bunun için en az iki gözleme i..