70
Elementler neden periyodik sistemde sıralanmıştır?

Keşfedilmiş ve keşfedilecek bütün elementleri sahip oldukları özelliklere göre sınıflandırmak için elementler, periyodik tablo adlı bir çizelgeye dizilmiştir.

İnsanlık, bilim tarihi boyunca evrendeki elementleri keşfetmiştir. Doğadaki düzenin bir parçası olan elementler keşfedildikçe tarihsel gelişim süreci boyunca belirli bir sistematikle periyodik tablo üzerine yerleştirilmiştir.

Elementlerin neden periyodik bir sistemde sıralanması gerektiğinin nedeni aşağıdaki örnek ile anlatılmıştır.

Problem
Onlarca kitaptan oluşan bir yığın içinden ihtiyaç duyulan kitabın kolayca bulunması isteniyor. Ayrıca bu yığına sonradan yeni kitapların eklenebileceği de bildiriliyor. Bu problem nasıl çözülür?


Çözüm
Bu problemin çözümü bir kütüphane oluşturmaktır. Kitaplar raflara sistematik bir şekilde dizildiğinde aranılan kitaba ulaşmak kolay olacaktır.

Yöntem
Peki kitaplar raflara hangi yöntemle dizilmelidir?
  • Yazarına göre alfabetik olarak mı?
  • Kitapların türüne göre mi?
  • Yayın yılına göre mi?
  • Kitapların sayfa sayısına göre mi?
  • Kitabın hangi dilde yazıldığına göre mi?
Bu liste uzayıp gidebilir. Bir kütüphanede yukarıda sayılanların birkaçı aynı anda kullanılır. Örneğin kitaplar öncelikle türlerine göre daha sonra yazarına göre alfabetik olarak dizilir. Başka bir kütüphane sisteminde öncelikle kitapların dili daha sonra yayın yılı tercih edilmiş olabilir.


Fakat her durumda kütüphanenin diziliş sistemi bilindiği için ihtiyacı karşılayacak olan kitaba ulaşmak kolay olacak ve yeni gelen bir kitap doğru rafa kolayca yerleştirilecektir.

Periyodik tablo
Periyodik tablo, tıpkı bir kütüphane gibi elementlerin sistematik şekildiği bir kitaplık gibidir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Periyodik Sistem
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir