11 25
Metalik bağlardan kaynaklanan özellikler nelerdir?

Metal atomlarında serbest dolaşan elektronlar metallerin parlaklık, işlenebilme, sertlik, erime noktası ve elektrik iletkenliği gibi özelliklerini doğrudan etkiler.

Metalik bağ
Metal atomlarının aşağıda verilen özellikleri, ihtiva ettikleri metalik bağlar ile açıklanır:
  • parlaklık
  • işlenebilme
  • sertlik ve erime noktası
  • elektrik iletkenliği
Parlaklık
Işık, metal bir yüzeye çarptığında metaldeki serbest elektronlar uyarılarak yüksek enerji seviyelerine çıkarlar. Uyarılan bu elektronlar soğurdukları enerjinin tamamını hızla geri yayarak temel hallerine geri dönerler. Metallerin yüzeyinin parlak olmasının nedeni budur. Bu esnada metalden elektron kopabilir. Bu olaya fotoelektrik etki denir.

İşlenebilme
Metal içindeki elektron denizinde yüzen elektronlar, metal dışarıdan darbe aldığında (zorlama olduğunda) rahatlıkla yer değiştirirler fakat metali oluşturan kristal yapıdan koparak ayrılmazlar. Bu da metalleri parçalanmaz ve esnek yapar. Metaller dövülerek tel ve levha halinde şekil alabilirler.

Sertlik ve erime noktası
Metalin sertliği ve erime noktası metalik bağın kuvveti ile doğru orantılıdır.Metal atomlarının değerlik elektron sayısının fazla olması ve atom çapının küçük olması metalik bağın sağlamlığını belirler. Buna göre periyodik sistemde gruplarda aşağı inildikçe metalik bağ zayıflar. Aynı periyotta ise soldan sağa doğru atom çapı küçüldüğü için metalik bağ kuvvetlenir.


Aşağıdaki tabloda bazı metallerin erime noktası (oC), sertliği (mosh skalası) ve elektrik iletkenliği (105 ohm/cm) verilmiştir.
 
element erime noktası sertlik iletkenlik
11Na 2-8-1 98 0,5 2,1
12Mg 2-8-2 650 2,5 2,3
13Al 2-8-3 660 2,75 3,8

Elektrik iletkenliği
Metal atomlarındaki hareketli elektronlar metal üzerine uygulanan elektriksel akımı metal boyunca komşu elektronlara iletirler. Katı ve sıvı halde elektrik akımını iletebilen metallerin elektrik iletkenliği sıcaklıkla ters orantılıdır. Çünkü metaller ısıtıldığında katyonlar da hareketlendiği için elektron bulutunun hareket kabilteyi dolayısıyla elektrik iletkenliği azalır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Bağlar
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir