40
Kovalent bağlar nasıl oluşur?

Kovalent bağlar, ametallerin oktet ve dublet dizilimini tamamlamak için ortaklaşa kullandıkları bağlayıcı elektron çiftlerinden oluşur.

Elektron çifti
Bir kovalent bileşikte ortaklaşa kullanılan iki elektrona bağlayıcı elektron çifti ya da ortaklanmış elektron çifti denir. Bir çift elektron çizgi (-) ile gösterilir.

C2H4
Bağ yapımına katılmayan elektron çiftlerine ise ortaklanmamış elektron çifti denir.

Lewis gösterimi
Kovalent bileşik oluşurken, kovalent bağlar sayesinde elementler oktet ve dublet dizilimini tamamlar. Lewis gösterimi kovalent bağları anlamayı kolaylaştırır.

Hidrojen molekülü
Hidrojen atomunun değerlik elektronu 1'dir. Bir hidrojen atomu diğer bir hidrojen atomu ile son katmanındaki elektronu ortaklaşa kullanarak hidrojen molekülünü (H2) oluşturur.  İki hidrojen atomu bir kovalent bağ oluşturur.
 
 


Oksijen molekülü
Oksijen atomunun elektron dizilimi 8O: 2-6 şeklindedir. Oksijen molekülü, iki oksijen atomunun ikişer elektronunu ortaklaşa kullanması ile olur. Böylelikle oksijen atomu son katmanındaki elektron sayısını 8 yaparak oktetini tamamlar. İki elektron arasında iki kovalent bağ oluşur.


Su molekülü
Su molekülü (H2O) iki hidrojen atomu ile bir oksijen atomundan oluşur. Hidrojenin bir, oksijenin iki bağlayıcı elektronu vardır.


2 hidrojen atomu, oksijenin bağ elektronlarıyla bağ kurar. Böylece her bir H atomu iki elektrona sahip olarak dubletini, oksijen atomu ise iki elektron alarak oktetini tamamlar.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Bağlar
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir