19 68
İyonik bileşiklerin özellikleri nelerdir?

İyonik bileşiklerin kristal örgülü bağ yapısı nedeniyle erime sıcaklıkları yüksektir, katı haldeyken elektrik akımını iletemezler ve şekillendirilemezler.

Kristal örgü
İyonik bileşikler güçlü elektrostatik çekimler nedeniyle moleküller şeklinde değil kristal örgüler halinde bir arada dururlar. Örneğin  moleküler bir bileşik olan su, H2O moleküllerinden oluşur. Fakat iyonik bir bileşik olan sofra tuzu NaCl moleküllerden değil Na+ ve Cl- iyonlarından oluşur.

Erime noktası
Oda şartlarında katı halde bulunan iyonik bileşiklerin erime ve kaynama sıcaklıkları yüksektir çünkü düzenli kristal örgüleri parçalamak için yüksek enerjiye ihtiyaç duyulur.

İletkenlik
İyonik bileşikler katı haldeyken iyonlar serbest hareket edemez. Bu sebeple katı halde elektrik akımını iletemez. Bunun nedeni kristal örgülerdeki güçlü elektrostatik çekim kuvvetidir.

Sıvı haldeyken ya da sulu çözeltilerinde iyonlar serbest hareket edebildiği için elektrik akımını iletebilirler. Aşağıdaki videoda tuzun katıyken elektriği iletmediği halde, eridiğinde iletiği gösterilmiştir.
 

İyonik bileşiklerin sulu çözeltilerinde birim hacimdeki iyon sayısı arttıkça elektrik iletkenliği de artar. İyonik bileşikleri oluşturan kristal örgülerin toplam elektrik yükü sıfırdır yani kristal yapı nötrdür.

Sertlik
Katı haldeyken üzerlerine büyük bir kuvvet uygulandığında kristal yapıyı oluşturan aynı yüklü iyonlar bir araya gelmeye zorlanır ve bu da itmeye neden olur. Bu nedenle iyonik bileşiklerin katı halleri sert ve kırılgandır. İyonik bağa sahip bileşikler şekillendirilemez.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (2)
Katılıyor musun?
358

tuzu [NaCl] düşünerek özellikleri akılda tutabilirsiniz..
tuzlar kristaldir.
tuzlu su elektriği iletir.
tuzlar serttir ve kaynama noktaları yüksektir


25.06.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
2311

çok iyi


16.04.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Bağlar
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir