21 107
İyonik bileşiklerin kristal örgü bağı ne demektir?

İyonik bağları oluşturan iyonlar arasındaki elektrostatik çekim kuvvetleri, bileşiğin düzenli yapıda kristal örgüler şeklinde yapılanmasına neden olur.

Birim
Bir kimyasal tür olan iyon, iyonik bileşiklerin yapı taşıdır. Yani iyonik bileşiklerin en küçük birimi atomlar değil, iyonlardır.

Kristal örgü
İyonik bileşiklerde katyonlar ve anyonlar arasındaki elektrostatik çekim kuvvetlerinin dengesiyle oluşan düzenli yapıya kristal örgü denir.

Bileşiği oluşturan bu kristal örgüler, bileşiğe birçok karakteristik özellikler katar.

Birim hücre
Artı ve eksi yüklü iyonların kristal örgü içerisindeki konumları düzenli ve tekrarlıdır. Tekrarlanan bu yapılara birim hücre denir.

Sofra tuzu
İyonik bileşiklerin formülü sadeleştirme yapılarak, basit şekilde gösterilir. Örneğin gerçekte Na6Cl6 olan sofra tuzu NaCl şeklinde gösterilir.
 
İyonik bileşikler moleküllerden değil iyonlardan oluşur. Bu yüzden sofra tuzu NaCl (sodyum klorür) şeklinde moleküllerden değil, Na+ ve Cl- iyonlarından meydana gelmiştir.


NaCl kristal örgüsü
 
NaCl iyonik bileşiğinin kristal yapısında her Na+ iyonu 6 adet Cl- ve her Cl- iyonu 6 adet Na+ tarafından çekilir. Böylece birbirini her yönden çeken iyonların oluşturduğu örgülü kümeler oluşur. Bu nedenle bileşikte Na-Cl gibi ikili yapılar değil, kümelenmiş kristal görünümünde örgüler oluşur.

CsCl
Bir iyonik bileşik olan CsCl (sezyum klorür) yapısında yer alan kristalleri oluşturan birim hücrelerde her bir iyon diğer sekiz iyona bağlanmıştır.

 
CsCl kristal örgüsü
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (2)
Katılıyor musun?
2846

kotu


16.04.2020

1/10

Bu Yoruma Cevap Yaz


boş yapma

21.05.2020iyi

10.06.2020

Katılıyor musun?
1521

KÖTÜ


13.11.2020

Bu Yoruma Cevap Yaz


AYNN İYİSİNİ BİR DE SENDEN DİNLERSEK SVİNİRİM

03.08.2021

İlgili Konu
Bağlar
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir