09
Hidrojen bağlarının maddenin fiziksel özelliklerine etkisi nedir?

Molekülleri arasında hidrojen bağları olması maddenin kaynama noktasını arttırır ve birbiri içinde çözünmesini kolaylaştırır.

Hidrojen bağı
Hidrojen bağı hidrojenin flor, oksijen ve azot atomlarıyla yaptığı bileşiklerde komşu moleküllere uyguladığı çekim kuvvetidir.

Hidrojen bağları kimyasal bağlara göre zayıf olsa da en güçlü fiziksel bağdır. Öyle ki hidrojen bağlarının maddelerin kaynama noktası ve çözünürlük gibi fiziksel özelliklerine doğrudan etkisi vardır.

Kaynama noktası
Maddelerin kaynama noktaları ile moleküller arası etkileşimler (fiziksel bağlar) arasında ilişki vardır. Molekülleri arası bağları zayıf olan maddelerin kaynama sıcaklığı düşüktür.

Hidrojen bağları maddelerin kaynama noktalarını etkiler. Van der Waals kuvvetlerine göre daha güçlü olan hidrojen bağları, bulunduğu bileşiklerin kaynama noktalarını yükseltir.

Örnek
Örneğin hidrojen bağlarına sahip H2O, NH3 ve HF bileşiklerinin kaynama noktaları beklenenden yüksektir.

Periyodik tabloda 6A grubunda yer alan O, S, Se ve Te elemenlerinin hidrojen atomuyla oluşturduğu bileşiklerin kaynama noktaları karşılaştırıldığında hidrojen bağına sahip H2O bileşiğinin kaynama noktasının değişim eğrisinden nasıl saptığına dikkat ediniz.Yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere benzer durum F atomları ile hidrojen arasında gerçekleşen bileşikler ve de N için de geçerlidir.
 
Periyot No 2 3 4 5
H ile oluşturduğu bileşik H2O H2S H2Se H2Te
HF HCl HBr HI

Çözünürlük
İki molekül arasında hidrojen bağı oluşması, birbiri içinde çözünmesini kolaylaştırır. Hidrojen bağına sahip moleküller suda çok iyi çözünür.

Örnek
Alkol (CH3OH) su ile temas ettiğinde dipol-dipol bağlarının yanı sıra hidrojen bağları da devreye girerek CH3OH'ün suda çözünmesini kolaylaştırır. Su ile alkolün homojen şekilde karışmasının nedeni hidrojen bağlarıdır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
152

Teşekkürlerrr


26.11.2019

9/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Bağlar
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir