10
Hidrojen bağı ile suyun yüzey gerilimi arasındaki ilişki nedir?

Suyun yüzey geriliminin kaynağı, su moleküllerinin suyun serbest yüzeyinde hidrojen bağlarının etkisine maruz kalmaması ve bu yüzden su yüzeyinin aşağı doğru büzülerek esnek bir zar gibi davranmasıdır.

Hidrojen bağı
Hidrojen atomlarının flor, oksijen ve azot atomlarıyla yaptığı bileşiklerde (H-F, H-O, H-N)  hidrojen komşu moleküllere uyguladığı çekim kuvvetine hidrojen bağı denir.

Hidrojen bağları, zayıf etkileşimlerdir. Bu zayıf bağ kolayca kopabildiği gibi kolaylıkla yeniden oluşabilir.

Yüzey gerilimi
Kohezyon, adezyon gibi yüzey gerilimi etkisi de suyun sahip olduğu önemli özelliklerdendir. Yüzey gerilimi, bir sıvının yüzeyinin esnek bir tabaka gibi davranmasıdır.

Yüzey gerilimi, birbirine karışmayan iki sıvının ara kesite ya da sıvının gazla (örneğin hava ile) temas ettiği bölgeye esnek bir zar özelliği katar. Böceklerin suyun üzerinde yürüyebilmesi su molekülleri arasında oluşan hidrojen bağları sayesindedir.

Su
Sudaki hidrojen bağları, birbirine komşu su moleküllerindeki iki oksijen atomu arasında kalan hidrojen atomlarının oluşturduğu çekim kuvvetidir. Her bir su molekülünün (H2O) dört adet hidrojen bağıyla bağlandığına dikkat ediniz. Bu durum su için önemli bir özelliktir.
 
su molekülleri arasındaki hidrojen bağları

Yüzey gerilimi ve hidrojen bağları
Su molekülleri arasında oluşan hidrojen bağları, suyun yüzey geriliminin kaynağıdır.
 

Yukarıdaki şekilde A molekülüne komşu moleküllerle oluşturduğu hidrojen bağlarının 360o bütün yönlerden çekim uyguladığına dikkat ediniz. Fakat su yüzeyinde bulunan B molekülü su yüzeyinin alt kısmında 180o kuvvete maruz kalmaktadır. B molekülü için bileşke kuvvet aşağı yönlüdür. Bu kuvvet su yüzeyinin aşağı doğru büzülerek esnek bir katman oluşmasına neden olur.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Bağlar
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir