57
Termometre çeşitleri nelerdir?

Katı, sıvı ve gazların hacim, direnç, basınç gibi fiziksel özellikleri kullanılarak sıvılı, gazlı, metal ve dijital termometreler geliştirilmiştir.

Termometreler bazı fiziksel niceliklerin sıcaklık karşısındaki değişiminden yararlanılarak tasarlanır. Bu özellikler şunlardır: Malzemelerin sayılan özellikleri kullanılarak sıvılı, katı ve gazlı termometreler geliştirilmiştir.
  • Sıvılı termometre
  • Gazlı termometre
  • Metal termometre
  • Dijital termometre
Sıvılı termometre
Sıvılı termometrelerde genellikle cıva ya da renklendirilmiş alkol kullanılır.
 
sıvı donma kaynama
alkollü -115 oC 78 oC
cıvalı -39 oC 357 oC
alkol ve cıva donma kaynama sıcaklıkları

Cıvalı termometrelerin donma ve kaynama sıcaklıkları arasındaki fark büyük olduğundan kullanım alanı geniştir. Günlük hayatta en çok kullanılan termometrelerdir. Fakat kışın -40 oC soğukluktaki bir bölgede cıvalı termometre kullanılamaz. Bu yüzden kutuplara yakın ülkelerde alkollü termometre kullanılır.

Gazlı termometre
Laboratuvarda çok hassas sıcaklık ölçümleri için gazlı termometreler kullanılır. Çünkü gazlar, sıvı ve katı maddelere göre sıcaklık değişimlerinden daha çok etkilenir.

Prensip olarak gazların sıcaklık-basınç ilişkisinden yararlanılır.

Metal termometre
Katıların genleşme özelliğinden yararlanılarak fırın gibi çok yüksek (1600 oC) sıcaklık ölçümleri gerektiren ortamlarda metal termometreler kullanılır.

Dijital termometre
Sıcaklık, iletkenin direncini değiştirir. Bu prensipten yararlanılarak sıcaklık algılayıcı sensörler (termistör) geliştirilmiştir.

Ayrıca yaklaşılamayan, dokunulması zor ya da tehlikeli cisimlerin sıcaklığını uzaktan algılamak için ölçülmek istenen bölgeye kızılötesi ışınlar gönderilir. Pirometre adı verilen bu cihazlar yansıyan ışınları algılar.


pirometre

Doktorlar pirometre kullanarak vücuda temas etmeden sıcaklık ölçümü yapabilir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
1121

Iyi


28.11.2019

3/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Isı ve Sıcaklık
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir