510
Isının konveksiyon (taşınım) yoluyla yayılması nedir?

Gazlar ve sıvılarda ısının konveksiyon yoluyla yayılımı, ısınan moleküllerin yoğunluk farkından dolayı öteleme hareketi yapmasına dayanır.

 
ısı yayılımı
iletim konveksiyon ışınım

Maddelere ısı enerji verildiğinde (istisnalar hariç), molekülleri arasındaki mesafe (hacim) artar ve özkütlesi azalır.

Prensip
Sıvı ve gazlar akışkan olduğu için ısınan molekülleri yoğunluk farkından dolayı madde içinde yukarı doğru hareket ederek yer değiştirir. Soğuk ve yoğunluğu yüksek moleküller ise dibe iner.

Tanım
Isının madde içindeki atom veya moleküllerin öteleme hareketi ile taşınması olayına enerjinin konveksiyon (taşınım) yolu ile yayılması denir.

Isının iletim yoluyla transferi moleküllerin çarpışmasıyla, konveksiyonda ise öteleme yoluyla olur. Bu sebeple konveksiyon sadece sıvı ve gazlar için etkili bir yöntemdir. Konveksiyon yoluyla ısı transferi sıvı ve gazlar için ayırt edici özelliktir.

Örnek
Bir odanın sobayla ısınması ısının konveksiyon yöntemiyle taşınmasına bir örnektir. Isınan havanın hacmi artarken yoğunluğu azalır ve ısınan hava yükselir. Alttan ısıtmalı odalar, bu ilkeye dayanarak geliştirilmiştir.


gazlarda konveksiyon
 
Sıvıların iletim yöntemiyle ısıyı iletmeleri çok güçtür. Örneğin çaydanlıktaki suyun ısınması sıvıların konveksiyon yoluyla ısı transferi sayesinde olur.

sıvılarda konveksiyon
 
Deney
Aşağıda ısınan sıvı moleküllerinin öteleme hareketi yaparak sıvının üst kısımlarına yükselmesi ilkesine dayanan konveksiyon ısı yayılım prensibiyle ilgili iki deney yer almaktadır.
 
deney 1

Aşağıdaki kırmızı kaplardan birinde sıcak (95o), diğerinde soğuk (-5o) sıvı bulunmaktadır.
 
deney 2
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
89

Başarılı.


16.04.2018

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Isı ve Sıcaklık
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir