20
Isı iletim hızı nedir?

Isı iletim hızı, bir malzemenin birim zamanda ısı enerjinde meydana gelen değişmedir ve birimi cal/s'dir.

Giriş
Isı iletim hızı, ısı iletim kanunu ve ısı iletim katsayısı ile ilgilidir. Maddenin cinsi ve sıcaklık farkı ile ilişkilidir.

Tanım
Bir maddenin, ısıl temas halindeyken ısıl dengeye ulaşana kadar ısı enerjisinde birim zamanda meydana gelen değişmeye ısı alışveriş hızı denir.
 
Birim
Isı iletim hızının birimi cal/s'dir.

İletkenlik
Katıların tanecikleri düzenli ve aralarındaki boşluk az olduğu için ısının iletim yoluyla yayılımı sıvı ve gazlara nispetle çok daha iyidir. Metallerde serbest elektronlar çok fazla olduğu için iletim hızları yüksektir. Isı iletkenliği iyi olan maddeler aynı zamanda elektrik iletkenliği de iyidir.


Tencerelerin yemek pişirme hazneleri iyi iletken olan metallerden seçilirken, sapları ısıl yalıtkan malzemeden üretilir.

Örnek
Uzun süre aynı ortamda bulunan ve ısıl denge halindeki tahta ile mermerin sıcaklıkları eşittir, yani denge sıcaklığındadır. Buna rağmen ikisine aynı anda dokunan bir kişi mermer daha soğukmuş gibi hisseder. Bunun nedeni vücut sıcaklığının (37o) oda scaklığından (23o) daha yüksek olması ve mermerin ısı iletim hızının daha yüksek olmasıdır.

Benzer şekilde, soğuk bir günde dışarıda oturmak isteyen bir kişi, tahta bankı beton banka tercih eder.

Elektronik devrelerde dilimli metal tabanlar iyi bir ısı iletici olduğu için devre soğutucu olarak kullanılır.


devre soğutucu
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Isı ve Sıcaklık
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir