00
Sürekli spektrum (sürekli tayf) nedir?

Bir spekturumu oluşturan renkler arasında kesinti olmadığında buna sürekli spektrum denir. Sürekli spektrumda siyah çizgiler oluşmaz.

Işık tayfı
Newton prizma deneyinde gösterildiği gibi, güneş ışığı bir prizmadan geçirildiğinde oluşan renk demeti elektromanyetik spektrumda görünür bölgedeki tüm renkleri içerir.

Spektrum
Spektrum, farklı tipte dalgaların (ışığın) dalga boyuna göre sınıflandırıldığı gösterime verilen addır.

Sürekli spektrum
Akkor halindeki yoğun bir cisimden gelen ışınım (ideal beyaz ışık) ile oluşturulan spektrumda renkler arasında boşluklar olmaz. Böyle spektrumlara sürekli spektrum (İng: continuous spectrum) ya da sürekli tayf denir.

Sürekli spektrumda oluşan renklerin sıralaması gökkuşağı ile aynıdır: kırmızı,sarı, yeşil, mavi ve mor.
 

sürekli spektrum ve kesikli (çizgili) spektrumlar

Kesikli spektrum
Kesikli spektrumda renkler arasında boşluklar oluşur. Örneğin hidrojenin atom spekturumu incelendiğinde renkler arasında süreklilik gözlemlenemez.

Spektrometre
Spektrumların nasıl oluşturulduklarını anlamak için spektrometre ve spektrometrenin çalışma prensibi hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

Güneş
Başlangıçta güneş ışığı ile oluşturulan spekturumun sürekli spektrum olduğu düşünülmüştür. Fakat daha sonraları detaylı analizlerde güneş spektrumunda da siyah çizgilere rastlanmıştır. Güneş ışığı dünyaya ulaşana dek atmosferden geçtiği için çeşitli gazlar tarafından emilen enerji nedeniyle tayfında bazı kesintiler oluşur.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
00

Soğurma ve ışıma spektrumları hatalı yazılmış. Düzeltilmesini tavsiye ederim


12.12.2020

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Optik
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir