00
Newton prizma (ışık, renk) deneyi nedir?

Newton, güneş ışığını bir prizmadan geçirerek yaptığı deneyde beyaz ışığın aslında birçok rengin (kırmızı, turuncu, sarı yeşil, mavi, mor) birleşimi olduğu göstermiştir.

Deney
Isaac Newton (1643 - 1727) 1665 yılında karanlık bir odada dar bir kesitten gelen güneş ışığını prizmadan geçirdiğinde gökkuşağına benzer renkler demeti elde etmiştir.
 

Newton prizma deneyi

Bu çok renkli ışık demetine spektrum ya da renk tayfı denir.

Önemi
Newton gerçekleştirdiği bu deneyle ilk defa beyaz ışığın aslında birçok renkten oluştuğunu keşfetmiştir. Elde ettiği tüm renklerin aslında güneşten gelen ışığın içinde olduğunu göstermiştir. Bu renkler: kırmızı, turuncu, sarı yeşil, mavi, mor.

Prizma etkisi?
Newton bu deneyde renklerin ayrışmasının prizmadan kaynaklı olmadığını da göstermiştir. Kırmızı ışığı prizmadan geçirdiğinde, ışığın rengi değişmemiştir. Yani prizma renkleri oluşturmuyor sadece varolanları ayrıştıyordu.

Ayrıca Newton ayrışmış bu renk demetini mercek ve prizmadan tekrar geçirdiğinden beyaz güneş ışığını elde etmiştir. Yani beyaz ışık aslında farklı renklerden oluşuyordu.

Opticks
Newton ışığın doğasıyla ilgili bulgularına 1704 yılında yayınladığı Opticks adlı eserinde yer vermiştir. O zamana kadar saf ışığın (örneğin güneşten gelen ışık) beyaz renkte ya da renksiz olduğu; farklı renklerin ışığın karanlıkla ve madde ile etkileşiminden meydana geldiği düşünülüyordu.
 

Newton, Opticks adlı eseri, 1704
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Optik
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir