00
Michelson-Morley deneyi nedir?

Michelson–Morley deneyi, 1887'de Albert Michelson ve Edward Morley tarafından yapılmıştır. Deneyin asıl amacı eter maddesinin (esir madde) var olduğunu deneysel olarak kanıtlamaktı.

Michelson–Morley deneyi, 1887'de Albert Michelson ve Edward Morley tarafından yapılmıştır. Deneyin asıl amacı eter maddesinin (esir madde) var olduğunu deneysel olarak kanıtlamaktı. Deney amacına ulaşamasa da bulguları önemliydi ve 1907 Nobel ödülünü kazandırdı.
 

Temel düşünce
Dünyanın hareket yönünde gönderilen ışık demeti eğer eter var ise 300.000 - 30 = 299.070 km/sn.’lik bir hızla hareket etmelidir.

İnterferometrenin iki ayrı ışık yolundan birisini dünyanın hareketi yönünde konumlandırırsak, bu yoldan giden ışık demeti dünyanın eter içindeki hareketi dolayısıyla daha düşük bir hızla gidecektir.

Diğer yoldan giden ışık demeti herhangi bir dirence maruz kalmadan ışık hızıyla yol alacaktır.

Düzenek
Kaynaktan çıkan tek renkli ışık, yarı geçirgen ayna üzerinde ikiye ayrılarak birbirine dik iki ayrı yoldan gider. Yolun sonunda konumlandırılmış düz aynalardan yansıyarak geriye dönen ışık demetleri yarı geçirgen zar üzerinde tekrar bölünüp yansıyarak dedektör üzerine düşerler ve girişim oluştururlar.


Deney
Işık dalgası yarı-geçirgen aynadan sonra yön değiştirir. Bu noktadan sonra düz aynalara olan uzaklık (d) aynıdır. Eğer eter diye bir madde varsa ışık d yolunu alırken farklı hızlara sahip olacak ve dedektörde girişim yaratacaktır.
 
 
Fakat, deney değişik zamanlarda (yılın farklı gün ve saatlerinde) ve koşullarda (masanın döndürülmesi gibi) tekrarlanmasına rağmen ışık demetleri arasında sönümlendirici bir girişime rastlanmamıştır.


Esir madde yine de var olabilir mi?
Deney sonucu böyleyken, esir maddenin hala var olduğunun savunulması için ya dünyanın hareket etmediğini ya da evreni dolduran eterin dünya ile birlikte hareket ettiğini ispat etmek gerekir.

Einstein ve ışığın hızı
Michelson-Morley deneyi Özel Görelilik Kuramına deneysel olarak destekleyici yönde katkıda bulunmuştur. Kuram şöyle der: "Birbirlerine göre hareketi nasıl olursa olsun tüm gözlemciler için ışığın hızı aynıdır."
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Optik
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir