210
Işık ve renk arasındaki ilişki nedir?

Işık sahip olduğu dalga boyuna göre farklı renklerde görünür. Üç temel renk olan kırmızı, yeşil ve mavi bir araya gelerek beyazı oluşturur. Hiç ışık olmadığı durumda ise siyah renk oluşur.

Işık
Işık, dalga boyuna (ya da frekansına) göre farklı renklerde görünür. Fakat ışık farklı renkte olsa bile aynı hızda (ışık hızında) hareket eder.

Temel renkler
Temel ışık renkleri kırmızı, yeşil ve mavidir. Diğer renkler bu üç rengin karışımıyla elde edilir.

Beyaz renk
Üç rengin birlikte varlığı beyazı oluşturur.

Siyah renk
Hiçbir ışığın olmaması durumundaysa siyah renk oluşur.
 

Prizma
Prizma, yüz yüzeyleri olan ve ışığı kıran saydam bir optik cisimdir. Yüzeyler arası açıları  ve yapıldığı madde uygulamaya bağlı olarak değişir. Genellikle camdan yapılır.

Işığın renklere ayrılması
Prizmaya giren ışık, ortam değiştirdiği için kırılmaya uğrar. Işığın bileşimindeki farklı renkteki ışıklar farklı dalga boyuna sahiptir.
 

 

ışık, renk ve dalga boyu (frekans) ilişkisi

Güneş ışığı tüm renklerin birleşiminden oluşur. Bu ışık, bir prizmadan geçirildiğinde her renk farklı miktarlarda kırılır ve ortaya gökkuşağı gibi bir tayf çıkar.

Newton deneyi
Bu olayı ilk kez Isaac Newton, prizma deneyinde açıklamıştır. Bu deneyin ardından, tayftaki tek bir rengi tekrar prizmadan geçiren Newton, tek rengin herhangi bir değişikliğe uğramadan kırıldığını gözlemlemiş ve renklerin prizma tarafından üretilmediği, güneş ışığının tüm renkleri içinde barındırdığı sonucuna ulaşmıştır.

Aşağıda Newton çarkı denilen deney gösterilmektedir.
 
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Optik
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir