00
Esir maddesi hipotezi nedir?

Esir (eter, ether, aether), uzayın yapısını oluşturduğu düşünülen maddedir. 20. yy'a kadar esir maddesinin varlığı, ışık ve yerçekimi gibi etkilerin nasıl iletidiğini anlamaya yarayan bir hipotezdi. Bu hipoteze göre esir, atomlar arası boşluğu yani evreni doldurduran, ağırlığı olmayan, ısı ve ışığı ilettiğine inanılan tözdü.

Köken
Antik çağ inisiyasyonlarında kullanıldığı biçimiyle (aither, aiether, aether) eski Yunanca'da "aitho" sözcüğünden "ateşli, parlak, havadan daha ince ve hareketli olan" anlamına gelmekteydi ve fiziksel bir mekanı ifade etmiyordu. Antik çağın ezoterik öğretilerinde kimi zaman maddenin esir denilen halini, kimi zaman da maddenin ilk cevher halini ifade etmek üzere kullanılıyordu.

Felsefede esir maddesi
Aristo dört arkheye (toprak, hava, su ve ateş) beşinci olarak esir maddesini eklemişti. Ona göre göre esir, göklerin (uzayın) ana maddesiydi. Yani dünya, dört elementten oluşmuştu fakat gökler bu dört elementten farklı olan ve ona hiç benzemeyen esirden yapılmıştı.

Fizikte esir maddesi
Esir (eter, ether, aether), uzayın yapısını oluşturduğu düşünülen maddedir. 20. yy'a kadar esir maddesinin varlığı, ışık ve yerçekimi gibi etkilerin nasıl iletidiğini anlamaya yarayan bir hipotezdi.

Bu hipoteze göre esir, atomlar arası boşluğu yani evreni doldurduran, ağırlığı olmayan, ısı ve ışığı ilettiğine inanılan tözdü. 
 

Işık ve esir
Ses dalgaları ortamda yayılabilmek için bir taşıyıcı maddenin (hava, su, katı) varlığına ihtiyaç duyar. Vakum (havası alınmış) ortamda ses dalgaları yayılamaz, ama ışık yayılır. Zamanın bilim adamlarına göre bu ,eter, atomlar arası boşluğu yani evreni dolduran, ağırlığı olmayan, ışığı ileten tözdü.

Hipotezin çöküşü
Michelson Morley Deneyi, (ışığın iletiminin  açıklanmasında) esir maddesi hipotezini çürütmüştür.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Optik
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir