10
Doppler Etkisi (Kayması) nedir?

Yıldızların uzaklığının hesaplanması ve radar gibi uygulamalar Doppler etkisinin su, ışık, radyasyon, radyo dalgaları gibi dalga özelliği gösteren her fiziksel olaya uygunlanarak pratik faydalar elde edilmesine dayanır.

Doppler etkisi ilk olarak 1842 yılında Avusturyalı bilim adamı Doppler tarafından matematiksel bir hipotez olarak ortaya atılmıştır. 1845 yılında Hollanda'lı fizikçi Ballot tarafından ses dalgaları kullanılarak test edilmiştir. Günümüzde ses, su, ışık, radyasyon, radyo dalgarı gibi dalga özelliği gösteren her fiziksel olaya uygunlanarak pratik faydalar elde edilmektedir.
 

Sabit bir kaynak ve gözlemci için kaynaktan çıkan dalgaların frekansı zaman geçtikçe aynıdır. Kaynak ya da gözlemci hareketli ise birbirerine yaklaşırken gözlemci daha fazla dalga algılayacağından, saniyede algılanan dalga sayısı ya da frekans artar. Uzaklaşma durumunda ise frekans küçülür.


Ancak, her ne kadar gözlemci kaynaktan çıkan dalga frekansının değiştiğini hissetse de aslında kaynağın frekansı hep sabittir. Gözlemcinin bu algılamasına Doppler Etkisi denir.
 

Uygulama alanları
Hedeften yansıyan dalgalardaki frekans kayma miktarı, hedefin hızının bir ölçüsüdür. Böylece radar uçağın hızını hesaplayabilmektedir.
 

Deniz derinliği de Doppler etkisine dayanılarak ölçülebilir.

 
 
Yıldızların hızları doppler kayması sayesinde saptanmaktadır. Hubble kanunu, doppler kaymasının ölçülmesiyle galaksilere olan uzaklıkların hesaplanmasına olanak sağlamıştır.
 
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Optik
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir