210
Rayleigh-Jeans yasası ve morötesi felaketi nedir?

Rayleigh ve Jeans kara cismin yaydığı ısıl enerji ile yayılan ışığın frekansı arasındaki ilişkiyi gösteren formülü öne sürmüşlerdi. Fakat yüksek frekansta yani morötesine doğru gidildiğinde teoriye göre enerjinin sonsuza gitmesi gerekiyordu. Klasik fizik teorilerinin mor ötesi dalga boyları için uğradığı bu başarısızlığa morötesi felaketi denir.

Rayleigh-Jeans yasası
1905 yılında Rayleigh ve Jeans kara cismin yaydığı ısıl enerji ile yayılan ışığın frekansı arasındaki ilişkiyi gösteren formülü öne sürmüşlerdir.
 
c ışık hızı
k Boltzmann sabiti
T sıcaklık
dalga boyu

Buna göre dalga boyu ile ışınan güç arasında ters ilişki vardır. Yani bir cismin sıcaklığını arttırdıkça yaydığı ışığın dalgaboyunun azalması beklenir.

Morötesi felaketi
Yüksek dalgaboyunda Rayleigh-Jeans formülü ve kara cisim ışıması gözlemleri uyumlu idi. Fakat yüksek frekansta yani morötesine doğru gidildiğinde teoriye göre enerjinin sonsuza gitmesi gerekiyordu. Dalga boyu kısaldıkça enerji yoğunluğunun sonsuza gitmesi gibi fiziksel olmayan bir sonuç çıkıyordu.

—Klasik fizik teorilerinin mor ötesi dalga boyları için uğradığı bu başarısızlığa morötesi felaketi denir.

morötesi felaket
 
Gözlemler Rayleigh-Jeans yasasındaki bağıntı ile çelişmişti. Işıma şiddeti belirli bir frekansta pik yapıyor, öncesinde ve sonrasında sıfıra yakınsıyordu. Bu durumu açıklamayı Wein kayma yasası başaracaktı.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
44

ödevime vardim etti


13.09.2019

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Kuantum Fiziği
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir