00
Işık hızı nasıl hesaplanabilinir?

Galileo 15. yy'da iki kuleye birer gözlemci yerleştirerek ışığın hızını ölçmeye çalışmıştır. İki gözlemcinin de elinde birer fener vardı ve bir gözlemci kendi fenerini açacak; diğer gözlemci birinci gözlemcinin fenerinden gelen ışığı gördüğü zaman kendi fenerini yakacaktı.

15. yy'da Galileo, aralarında 10 km mesafe olan iki kuleye birer gözlemci yerleştirerek ışığın hızını ölçmeye çalışmıştır. İki gözlemcinin de elinde birer fener vardı ve bir gözlemci kendi fenerini açacak; diğer gözlemci birinci gözlemcinin fenerinden gelen ışığı gördüğü zaman kendi fenerini yakacaktı. Fakat ışık çok hızlı ve  gözlemcinin tepki süresi buna göre çok yavaştı.
 

Aradan geçen sürede yapılan birçok denemeden sonra ışık hızı, günümüzde kesin kabul edilen değerine en yakın olarak Hippolyte Fizeau tarafından 1850'lerde hesaplandı.

Temel prensip, ışığın bir noktadan uzaktaki bir aynaya gidip gelmesi için geçen zamanı ölçmekti. Fizeau bu zamanı ölçmek için sürekli ışık demetini ışık atmaları serisine dönüştüren dişli çark kullandı. Böyle bir çarkın dönmesi gözlemcinin ışık kaynağında neyi göreceğini denetleyecekti.
 


Fizeau'un çarkı
Çark öyle bir hızla dönmeliydi ki giden ışık geri döndüğünde bir engelle karşılaşmasın.
 
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Kuantum Fiziği
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir