09
Einstein fotoelektrik olaydan hangi denklemleri çıkarmıştır?

Einstein, Planck'ın foton hipotezini kullanarak ışıktaki her bir foton tanesinin ışığın şiddetinden bağımsız bir enerjiye sahip olduğunu gösteren formülü bulmuştur.

Klasik dalga teorisi
Maxwell'in klasik dalga teorisine göre, fotoelektrik olayda yayılan elektronların enerjisinin çarpan ışığın şiddeti ile orantılı olması gerekiyordu.

Fakat deney sonuçları, yayılan fotoelektronların gelen ışığın şiddetiyle değil frekansıyla ilişkili olduğunu gösteriyordu.

Deney sonuçları
Örneğin, çinko levhadan morötesi ışınlar elektron sökebilirken, görünür ışık sökememekteydi. Görünür ışığın şiddeti arttırılsa bile levhadan elektron koparmak mümkün olmamıştı. (Mor ötesi ışınların frekansı görünür ışık frekansından daha büyüktür.)

Planck
Işığın şiddetini arttırmak yalnızca birim zamanda aynı frekansa (V) sahip daha fazla foton göndermek demekti. Einstein formülü, ışığın şiddetinden bağımsızdı. Yani bir fotonun enerjisi ancak onun frekansına (dalgaboyuna) bağlıydı.
 
Einstein (1905), Planck'ın foton hipotezini kullanarak ışıktaki her bir foton tanesinin
E = h X V
kadar enerjiye sahip olduğunu gösterdi.

Eşik
Elektronların yüzeyden sökülmesi için gerekli en küçük enerjiye fotoelektronun bağlanma enerjisi (Eb) veya eşik enerjisi (Eo) denir.


Fırlayan elelektronlar
Bağlanma enerjisine sahip bir foton yüzeye çarptığında bir elektron koparır. Eğer foton daha fazla enerjiye sahipse (daha yüksek frekanslı ise), eşik enerjisinden arta kalan enerji elektronda kinetik enerjiye dönüşür ve elektron yüzeyden koparak bir V hızına sahip olur.
 

Einstein formülü
Enerjinin korunumu gereği bir fotonun enerjisi, elektronu koparmak için gerekli bağlanma enerjisi ile elektronda harekete dönüşen kinetik enerjinin toplamıdır.


Einstein fotoelektrik etkiyi açıklayarak 1921'de Nobel Fizik Ödül'ünü almıştır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
00

Çok faydalı bir paylaşım olmuş, teşekkürler


01.05.2015

9/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Kuantum Fiziği
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir