00
Zamanın genleşmesi ne demektir?

Zaman genleşmesi (time dilation) özel görelilik kuramının bir sonucudur ve hareket halindeki saatlerin hareketsiz haldeki durumlarına göre geri kalmasını (gecikmesini) ifade eder. Yani, hareket halindeki saatlerin (zamanın) daha yavaş işlemesidir.

Tanım
Zaman genleşmesi (time dilation) özel görelilik kuramının bir sonucudur ve  hareket halindeki saatlerin hareketsiz haldeki durumlarına göre geri kalmasını (gecikmesini) ifade eder. Yani, hareket halindeki saatlerin (zamanın) daha yavaş işlemesidir.

Örnek
Işık hızının %75’şinden sonra zamanın genişlemesinde dramatik olarak bir artış gözlenir. %99 ışık hızında (%99c’de) zamanın akışı 7 kat, %99.9c’de 10 kat azalır. Işık hızında zamanın genleşmmesi yani artışı %100’dür. Bunun anlamı, zamanın sonsuz olması, yani zamanın durması demektir.


zaman genleşmesi - hız grafiği
Neden zaman daha yavaş işler?
 

Şekil-1: X'e göre ışığın yolu

Hareket halindeki bir kamyonun kasasındaki X, yerden çıkıp aynaya vuran ışığın yolunu şekil-1'deki gibi görür.
 
Şekil-2: Y'e göre ışığın yolu

Yerdeki gözlemci Y'ye göre ışık, daha uzun yol alır. Işık hızı sabit olduğuna göre olay bittiğinde (ışık aynadan yansıyıp yere tekrar vurduğunda) Y'ye göre daha çok süre geçmiştir. Yani, X'in saati, Y'ye göre daha yavaştır. 
 
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
00

Hareket eden genç kalır


22.01.2021

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
İzafiyet Teorisi
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir