37
Etki tepki yasası nedir?

A cismi B cismine bir kuvvet uyguladığında, B cismi de A'ya aynı büyüklükte ve zıt yönde bir kuvvet uygular.

Evren
Evrendeki bütün kuvvetler çiftler halindedir. Her etkiye karşılık eşit şiddette ve zıt yönde bir tepki vardır. Bu nedenle evrenin bütününde net kuvvet sıfırdır.

Bir ceviz dalından düştüğünde kırılır. Bunun nedeni yerin cevize uyguladığı tepki kuvvetidir.

Yasa
Bir cisim ikinci bir cisme kuvvet uygularsa, ikinci cisim de birinci cisme aynı büyüklükte ve zıt yönde bir kuvvet uygular. Bir etkiye karşı her zaman bir tepki vardır. Bu kural, hareketin üçüncü yasası ya da Newton'nun üçüncü yasası olarak bilinir.

Net kuvvet
Etki ile tepki eşit büyüklükte oldukları halde bileşkeleri sıfır değildir. Bileşke alınırken aynı cisme etkiyen kuvvetler dikkate alınır. Etki ve tepki kuvvetleri aynı cisimler üzerinde değildir.
 

 

Aşağıdaki şekilde etki kuvveti masa üzerinde, tepki kuvveti cisim üzerindedir. Masaya uygulanan net kuvvet sıfır değil, cismin ağırlığı kadardır.


Alan kuvveti
Dünya ayı, ay da dünyayı aynı büyüklükte bir kuvvetle çeker. Yani, etki tepki yasası temas gerektirmeyen kuvvetler (alan kuvveti) için de geçerlidir.

Örneğin mıknatıs, çiviyi çekerken çivi de mıknatısı aynı büyüklükte bir kuvvetle kendisine çeker.


Örnek
Havası boşalan balonun hareketi, döner fıskiyenin hareketi, ateşlenen roketin hareketi, yere çarpan topun sekmesi etki tepki yasasının sonucudur.


Değeri
Cisme uygulanabilecek maksimum etki, cismin gösterebileceği maksimum tepki ile orantılıdır. Örneğin bir araç saman yığınına çarptığında arabanın yapabileceği maksimum etki saman yığınının vereceği tepki kadardır.

Araba duvara çarptığında, duvarın verebileceği maksimum tepki kuvveti aracın dayanıklılığından büyük olduğu için araçta hasar oluşur.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Hareket
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir