510
Galilei'nin eğik düzlem düşünce deneyi nedir?

Galilei karşılıklı iki eğik düzlem tasarlamış ve bulgularıyla Newton'un eylemsizlik yasasının fikir babası olmuştur.

Galileo
Hareket halindeki cisimler bir süre sonra durur. Bunun nedeni olarak maddenin doğası gösteriliyordu. 16. yüzyıla kadar maddenin doğasında durgun hale eğilim olduğu düşünülüyordu.

İlk kez Galileo, hareket halindeki cisimlerin durması için bir sebep olması gerektiğini düşünmüştür. Bunu ispatlamak için düşünce deneyleri yapmıştır.

Deney
Bitişik iki eğik düzlemin birinci ucundan, belirli bir yükseklikten metal bir top yuvarlanır. Top karşı taraftaki eğik düzlemde aynı yüksekliğe kadar çıkar.

İkinci eğik düzlemin eğimi biraz azaltılıp deney tekrarlanırsa yine aynı yüksekliğe çıkar fakat bu sefer daha fazla yol almış olur.

İkinci düzlemin eğimi azaltılmaya devam edilirse ikinci düzlem bir süre sonra yatay hale gelir. Bu durumda top düzlemin bittiği yere kadar hareketine devam eder. Öyle ki sonsuz uzunlukta bir düzlemde top, sozsuza dek hareket eder.


eğik düzlemlerin eğim değişimi

Sonuç
Hareketin başlaması için kuvvet gerekir fakat hareketin devamı kuvveti gerektirmez. Hareket başladıktan sonra cisim hiçbir kuvvet etkisinde değilse hızını değiştirmeden sonsuza dek hareket eder.

Cisim durmaya ya da hızlanmaya karşı bir direnç gösterir. Bu düşünce daha sonra Newton tarafından birinci hareket yasası olarak temellendirilmiştir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (2)
Katılıyor musun?
91

teşekkür ederim çok güzel


09.02.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz


Aynen çok güzel

10.01.2021

Katılıyor musun?
11

Çok güzel çok beğendim


10.01.2021

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Hareket
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir