00
Yenilenebilir enerji çeşitleri nedir?

Yedi çeşit yenilenebilir enerji çeşidi vardır: rüzgar, güneş enerjisi, gelgit ve dalga, biyokütle, hidrojen enerjisi ve hidroelektrik, jeotermal enerji.

Yenilenemez enerji kaynaklarına alternatif olan yenilenebilir enerji çeşitleri şunlardır:

Güneş enerjisi
Güneşten gelen ışınlar kullanılarak ışık, ısı ve elektrik enerjisi üretilir. Bu kaynaktan geceleyin ve güneşin eğik geldiği kış aylarında faydalanabilmek için depolamak gerekir.

Rüzgar enerjisi
Rüzgarın hakim olduğu bölgelerde rüzgardaki kinetik enerji ile türbinler vasıtasıyla elektrik enerjisi üretilir.

Okyanus enerjisi
Okyanus sularının alçalıp yükselmesi (gel-git) ve dalga hareketleri kullanılarak okyanus ya da deniz tabanına yerleştirilen türbinlerde elektrik enerjisi üretilir.

Hidrojen enerjisi
Hidrojen, birim kütle başına en yüksek enerji sağlayan kaynakdır. Maliyetli bir teknolojidir ve uzay araçlarında yakıt olarak kullanılır. Ayrıca hidrojen gazından ısı ve elektrik enerjisi üretilir.

Jeotermal enerji
Yeraltındaki basınçlı sıcak su, buhar ve gazlar kullanılarak ısı ve elektrik enerjisi üretilir. Herhangi bir enerji dönüşümüne gerek duyulmaksızın kullanıma hazırdır. Meteorolojik koşullardan etkilenmez.

Hidroelektrik enerji
Akarsuların potansiyel enerjisi kullanılarak elektrik enerjisi üretilir.

Biyokütle enerjisi
Biyokütle, bitkisel ya da hayvansal canlılardan elde edilen fosilleşmemiş tüm biyolojik malzemenin genel adıdır. Biyoyakıt elde etmek üzere enerji tarımı yöntemiyle yetiştirilen bitkileri ve çöp, foseptik (lağım) artıklar gibi organik atıkları da içerir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Enerji
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir