210
GPS (Küresel Konumlama Sistemi) nedir?

GPS dünya üzerinde herhangi engelsiz bir görüş hattında yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı uydu navigasyon sistemidir. GPS, düzenli olarak konum bilgisi yayan bir uydu ağıdır.

GPS (Global Positioning System) dünya üzerinde herhangi engelsiz bir görüş hattında, dört veya daha fazla uydusu ile yer (konum) ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı uydu navigasyon sistemidir. GPS, düzenli olarak konum bilgisi yayan bir uydu ağıdır.


1994 yılında tam olarak işler hale gelen bu sistem, ABD Savunma Bakanlığı tarafından 24 uydu ile çalışacak şekilde yörüngelerinde sürekli olarak ilerleyen uydulardan oluşur. Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen sistem, bir GPS alıcısı ile kullanılacak şekilde herkes tarafından erişilebilirdir. Uydular bir tür radyo sinyali yayarlar ve yeryüzünde1ki GPS alıcıları bu sinyalleri alıp yorumlayarak konum belirlenmesini gerçekleştirir.

  
 
GPS'in yanı sıra AB tarafından geliştirilen Galileo, Çin tarafından geliştirilen Compass ve Hindistan tarafından geliştirilen IRNSS adlı konumlandırma sistemleri de vardır.

Coğrafi Bilgi Sistemi
 
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Elektrik
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir