17 49
Su damlası neden bir yüzeye küresel şekilde tutunur?

Aynı değerdeki hacimler için en küçük yüzey alanına sahip geometrik şekil küre olduğu için su damlaları küre şeklini alır.

Yüzeye tutunan bir damlanın büyüklüğünü, pencere gibi dik bir yüzeyde asılı kalması ya da akmasını adezyon ve kohezyon kuvvetleri belirler.

Sıvı molekülleri adezyon kuvveti sayesinde cisimlerin yüzeyine tutunur. Kohezyon kuvveti nedeniyle de birbirine tutunarak damla şeklini alır.


Su damlasının küreye benzer bir şekil alması da tutmanın etkisi ile oluşan yüzey gerilimi sonucudur. Su damlacıkları, yüzey geriliminin etkisi ile yüzey alanını en aza indirerek küre şeklini alır.

Küre
Aynı değerdeki hacimler için en küçük yüzey alanına sahip geometrik şekil küre olduğu için su damlaları küre şeklini alır.

Cama yapışması
Cama vuran yağmur damlası adezyon kuvveti  nedeniyle cama yapışır. Bu durumda damlaya etkiyen yer çekimi kuvveti, adezyon kuvvetinden küçüktür. Kohezyon kuvveti nedeniyle yakın olanlar birleşerek daha büyük damla oluştururlar. Bu durumda büyük damlaya etkiyen yer çekimi kuvveti adezyon kuvvetini yenmeye başlar ve damla aşağı doğru akar. 
 
su damlasının su yüzeyi ile teması
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
187

Güzel ama daha çok bilgi eklenmeli mesela suyun küresel olmasi nedeni nedir? Gibi :)


02.11.2019

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz


Bendece

23.11.2019evet

09.05.2020

.. diğer cevaplar


Ayn

03.10.2020demiş ya kohezyon diye birbirlerine tutunmasının sebebi diye

22.10.2021

İlgili Konu
Doğa Olayları
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir