10
Gökyüzü neden mavidir?

Güneşten gelen ışığın bir kısmı atmosferde moleküllerden ve diğer küçük parçacıklardan saçılır. Gökyüzüne parlaklığını ve rengini veren bu saçılan ışıktır. Mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür.

Rayleigh saçılımı
Rayleigh saçılımı, saydam katılar, sıvılar ve gazların içinden geçerken ışığın dalga boyundan daha küçük taneciklere çarptığında oluşan saçılımı ifade eder. Bu isim, İngiliz fizikçi Lord Rayleigh'ın adına ithafen verilmiştir.

Uzun dalga boylu ışık, kısa dalga boylu ışığa göre daha az saçılım gösterir. Yani, ışık dalgaları moleküllere çarptıklarında saçılırlar fakat hepsi aynı oranda saçılmaz.
 

Gün ışığı
Gün ışığı değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacıklar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmızı ışık saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır.

Güneşten gelen ışığın bir kısmı atmosferde moleküllerden ve diğer küçük parçacıklardan saçılır. Gökyüzüne parlaklığını ve rengini veren bu saçılan ışıktır. Mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür.

Neden mor değil mavi
Kısa dalgaboylarına sahip renkler gaz molekülleri tarafından daha çok tutulup etrafa saçılıyorsa neden gökyüzünü maviden daha kısa dalgaboyuna sahip olan mor renkte görmüyoruz?
 

Mavi
Kısa dalgaboyunda olan mor ve mavi ışık, uzun dalgaboyundaki sarı ve kırmızı ışıktan daha fazla saçılır. Ortaya çıkan renk mavi ve yeşilin, bir ortalamasıdır. Mor ışık, yüksek oranda saçılsa da,  insan gözüyle verimli olarak algılanamaz.


 
Bunun nedeni retinamızda kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere üç çesit renk reseptörü bulunmasıdır. Retinamızdaki bu reseptörler kırmızı, mavi ve yeşil renge daha çok tepki verirler ve bunun sonucu olarak gökyüzünü mor yerine mavi renkte görürüz.

Sarı
Bunun tersine, güneşe direk bakıldığında, dağılıma uğramayan renkler - uzun dalgaboyundaki kırmızı ve sarı ışık – görülebilir, bu da güneşe sarımsı bir ton verir.

Turuncu
Güneş ufkun yakınındayken ışığının kırmızılaşması daha yoğundur, çünkü ışığın içinden geçmesi gereken havanın hacmi, güneşin tepede olduğu zamankinden daha çoktur. Bu yüzden Rayleigh etkisi artar, gözlemciye ulaşırken tüm mavi ışık yok olur. Geriye kalan dağılıma uğramamış ışık ise daha çok uzun dalgaboyunda olduğundan turuncu görünür.

Uzaydan bakıldığında ise gökyüzü siyah ve güneş beyazdır.
 
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Doğa Olayları
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir