12 28
Bulutlar nasıl oluşur?

Nem taşıyan sıcak hava molekülleri, yükseldikçe düşen hava basıncı ve sıcaklık karşısında yoğunlaşarak bulutları oluşturur.

Bulut
Bulut, serbest bir hava kütlesinde toplanmış su damlacıkları ve buz kristalleri karışımından oluşan yapıdır.

Sis
Yer seviyesinde oluşan sığ bulut katmanlarına ise sis denir.

Bulutların oluşumu
Hava ısındığında yükselir ve beraberinde nem yüklü tanecikleri de taşır. Nem taşıyan sıcak hava akımı atmosferde yükselirken, havanın basıncı ve sıcaklığı azalır. Basınç azaldığı için nem taşıyan hava molekülleri genleşir ve sıcaklık azaldığı için su buharı yoğunlaşarak bulutları oluşturur. Eğer koşullar elverişliyse yoğunlaşan hava kütleleri üst üste biner.
 

Beyaz bulutlar
Bulutlardaki küçük su damlaları veya buz kristalleri, havada bulunan ve sadece mavi ışığı yansıtan daha küçük moleküllerle karşılaştırıldığında, ışığın bütün renklerini yansıtabilecek büyüklüktedir. Sonuç olarak bütün renkler yansıtıldığı için bulutları beyaz görürüz.

Bulutlar oluşmaya başladığında içindeki su damlacıkları o kadar küçüktür ki, üzerine gelen ışıkları doğrudan yansıtırlar ve bu tip bulutlar pamuk gibi bembeyaz gözükürler. Ama zamanla bu su damlacıkları birleşip büyüdükçe, yani kalınlaştıkça gelen ışığı daha az yansıtırlar ve git gide daha koyu bir renk alırlar.

Bulutlar genellikle beyazdır ancak gri veya siyah olarak da görünebilirler.
 

Gri Bulutlar
Bir bulut ince olduğunda ışığın büyük bölümünü geçirir ve beyaz görünür. Fakat kalınlığı arttıkça gitgide daha az ışığı geçirirmeye başlar.  Kalın bulutların en aşağıda kalan kısmı bütün renkleri yansıtmaya devam ettiği halde gri ya da siyah görünür.

Yağmur bulutu denilen ve  taşıma kapasitesine yaklaşmış koyu renkli bulutlarda git gide ağırlaşan su damlacıkları bulutun altına toplandığından, bu tip bulutların tabanları üst tarafına nazaran daha koyu renkte görünür.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Doğa Olayları
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir