110
Katı basıncı ne demektir?

Katılar ağırlıkları nedeniyle üzerinde bulundukları yüzeye basınç uygular. Basıncın değeri temas yüzeyine dik olarak etkiyen ağırlık bulunarak hesaplanır.

Katı cisimler, sahip oldukları ağırlık nedeniyle temas ettikleri yüzeye basınç (etki) uygular. Katı cisimlerin basıncı, temas yüzeyinde çöküntü oluşturur.

Formül
Katı bir cismin basıncı (P), ağırlığı (G) ve temas yüzeyi (A) ile ilgilidir.
 
P = F / A = G / A = m.g / A

Temas yüzeyi
Her ne kadar cismin ağırlığı değişmese bile temas yüzeyinin alanı değiştiği taktirde uyguladığı basınç da değişir. Örneğin aşağıda üst üste koyulmuş özdeş tuğlalardan 3.'sünün yere uyguladığı basınç daha fazladır. İlk iki durumda basınç eşittir. Başka bir deyişle 3. durumda tuğlaların yerde oluşturduğu çöküntü daha fazla olur.


Ağırlık
Yatay düzlemde duran bir cisim, eğik düzlem üzerine koyulduğunda ağırlığı ve temas yüzeyi değişmese bile yüzeye uyguladığı basınç değişir. Bu durumda cismin ağırlığının temas yüzeyine olan dik bileşeni hesaplanır.


Yer çekimi olmayan bir ortamda katı basıncından da söz edilemez.

Örnek
Eğer bir raptiye baş parmak ile işaret parmağı arasında yavaşça sıkılırsa etki tepki yasasına göre iki parmağa uygulanan kuvvet aynı olmasına rağmen sivri kısımda daha fazla acı hissedilir. Çünkü parmaklara aynı basınç uygulanmaz. Raptiyenin sivri ucunda kuvvet, küçük bir alanda yoğunlaştığı için batma gerçekleşir.

Katı basıncının etkilerine günlük hayatta sıklıkla rastlamak mümkündür.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Basınç
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir