47
Günlük hayatta katı basıncının etkileri nasıl gözlemlenebilir?

Bıçak, raptiye, krampon gibi birçok eşya katı basıncı göz önüne alınarak tasarlanmıştır.

Basınç, insanların kullandığı birçok eşya ve mekanizmada etkilidir.  Bunlardan bir kısmı basıncı arttırmak, bir kısmı da basıncı azaltmak üzere tasarlanmıştır. Aşağıda katı basıncı ilkelerine günlük hayattan örnekler verilmişir.

Delme
Çivi, raptiye, toplu iğne gibi delici cisimlerin uç kısımlarının sivri olması, yüzey ile olan temas alanını küçülterek basıncı yükseltmek içindir.

Kesme
Bıçakların kesici kısmı ince yapıldığı taktirde kesiciliği artar. Bu nedenle bıçaklar belirli periyotlarda bileylenir. Bıçağın keskin olmayan tarafındaki metalin yüzey alanının büyük olduğuna dikkat ediniz. Bıçağın sırt tarafını kullanarak kesmek daha büyük kuvvet gerektirir. Aynı durum balta için de söz konusudur.


Ayakkabı
Karda günlük ayakkabılarla yürümek oldukça zordur. Batmadan kolaylıkla yürüyebilmek için kar ayakkabılarının ve kayakların tabanı geniş yapılmıştır.

Futbolcuların ayaklarının çim sahaya daha iyi tutunması için kranponların tabanlarında sivri dişler vardır.
 

Topuklu ayakkabı ile yumuşak zeminde yürümek, düz tabanlı ayakkabıya göre daha zordur.

Ağır makineler
Raylarda şekil bozukluğuna neden olmamak için trenlerin çok fazla tekerleği vardır. Ağır iş makinelerinin toprağa batmasını engellemek için geniş tekerler ya da paletler kullanılır. Traktörlerin arka tekerlerinin daha geniş yapılmasının nedeni de aynıdır. Ağır makinelerin taban yüzey alanını arttırarak basıncı düşürmek hedeflenir.


Canlılar
Ördek ve kazların ayaklarının perdeli olması bataklıklarda rahat yürümelerini sağlamıştır. Fil, gergedan ve develerin ayak tabanlarının geniş olması kum ve toprakta kolay yürümelerini sağlar. Etçillerin dişlerinin sivri olması, keskin olmasını sağlar.
 
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
33

çok teşekkürler


10.12.2019

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Basınç
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir