210
Kaldırma kuvveti nedir?

Kaldırma kuvveti, sıvıların ve gazların içine giren ya da girmeye çalışan cisimlere uyguladığı kuvvettir. Geminin suda yüzebilmesi ve uçurtmanın havada uçabilmesi kaldırma kuvveti sayesindedir.

Gözlem
Suyun içine plastik bir top batırmak kolay bir işlem değildir. Top suya tamamen daldırılıp bırakıldığında hızla yukarıya doğru hareket eder ve suyun yüzeyine çıkar.


Kaldırma kuvvetinin etkisi gündelik hayatta birçok yerde gözlemlenebilir.
  • gemiler ve denizaltılar
  • balıklar ve kuşlar
  • uçan balon, uçurtma
  • havuzun içinde yüzerken hafiflemiş hissetme
Kaldırma kuvveti
Katı bir cisim akışkan içine tamamen ya da kısmen batırıldığında cisim üzerine akışkan tarafından yukarı doğru dikey bir kuvvet etki eder. Bu kuvvete kaldırma kuvveti denir.

Kaldırma kuvvetinin büyüklüğü akışkanın özkütlesi ile orantılır. Kaldırma kuvvetinin kaynağı basınçtır ve ilk kez Archimedes prensibi ile açıklanmıştır.

 
Yüzen cisim iki kuvvetin etkisi altındadır. Bunlar sıvı tarafından uygulanan kaldırma kuvveti ile cismin kendi ağırlığıdır. Kaldırma kuvvetinin formülü şöyledir:
 
Fkaldırma = Vbatan * dsıvı * g
Gazların yoğunluğu sıvılardan küçük olduğu için pratikte gazların yoğunluğu ihmal edilir. Örneğin denize girdiğinde kaldırma kuvveti nedeniyle yüzücü bir hafifleme hissederken, yolda yürüyen bir adam açık hava basıncının etkisi hissetmez.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Basınç
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir