17
Arşimed ilkesi nedir?

Arşimed prensibi, bir akışkanın uyguladığı kaldırma kuvvetinin büyüklüğünün, içine batan katı cismin taşırdığı akışkanın ağırlığına eşit olduğunu ifade eder.

Kaldırma kuvveti ilk defa MÖ 3. yy'da Archimedes (Arşimed, MÖ 287 - MÖ 212) tarafından fark edilmiştir. Daha sonra basınç kavramının gündeme gelmesiyle kaldırma kuvvetinin formülü elde edilmiştir.

Arşimed prensibi
Bir cisim akışkanın içine daldırıldığında cisme etkiyen kaldırma kuvvetinin büyüklüğü, cismin sıvı içine batması nedeniyle yer değiştiren akışkanın ağırlığına eşittir.

Taşan sıvı
Tamamen sıvı ile dolu bir kaba bir cisim batırıldığında cisme etkiyen kaldırma kuvveti, kaptan taşan sıvının ağırlığına eşittir.

Örnek
Ağırlığı 10N olan bir cismin su içindeki ağırlığı 6N olarak ölçülüyor. Bu durumda kaptan taşan sıvının ağırlığı 4N olur.

 

Kabın ağırlığı
Sıvının özkütlesi cisiminkinden büyükse ya da ona eşitse, cisimin bulunduğu kabın toplam ağırlığı değişmez. Fakat cismin özkütlesi sıvınınkinden büyükse, taşan sıvının hacmi cismin hacmi kadar olur. Bu durumda cisimin bulunduğu kabın toplam ağırlığı artar.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
10

Güzel ama daha iyi olabilirdi..


31.05.2020

7/10

Bu Yoruma Cevap Yaz


Ama yinede güzel olmuş.

31.05.2020

İlgili Konu
Basınç
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir