09
Uçak kanadının kaldırma etkisi Bernoulli ilkesi ile nasıl açıklanır?

Bernoulli ilkesi, havanın hızı ile basıncı arasındaki ilişkiyi açıklar. Uçak kanatlarının tasarımında bu ilişkiden doğan basınç farkından yararlanılmıştır.

Tasarım
Uçak kanadının kaldırma etkisi yaratmasındaki püf nokta, kanadın üst tarafındaki dışa doğru bombeli tasarımıdır. Şekildeki uçak kanadı kesitini ve hava akış çizgilerini inceleyiniz.

Kanadın tasarımı sayesinde hava üst kısımda daha çok yol kateder. Bunun sonucu olarak hava üstte hızlı, altta ise yavaş akar.
 

Bernoulli prensibi
Bernoulli ilkesine göre akışkanın hızının arttığı yerde basıncı azalır ve hızının azaldığı yerde basıncı artar.

Kaldırma etkisi
Uçak hareket ettiğinde Bernoulli prensibine göre laminer akış halinde olan hava, kanadın üst tarafında alçak alt tarafında ise yüksek basınç oluşur. Oluşan bu basınç farkı sayesinde uçak yukarı doğru itilir.


Yukarıdaki şekilde kanadın alt kısmındaki A ve üst kısmındaki B noktaları aynı dikey kesittedir. Buna göre VB > BA olduğu için PA > PB olur ve bu basınç farkı A'dan B'ye doğru bir kaldırma etkisi yaratır.
 

Otomobil
Uçak kanadının tersi bir tasarım (altüst edilmiş şekilde) özellikle yarış otomobillerinin arka kısmında kullanılır. Burada amaç, aracın havalanmasını önlemek ve yola tutunmasını sağlamaktır.

Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
21

denemede çıktı sağolun


06.03.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Basınç
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir