00
Virüslerin özellikleri nelerdir?

Virüsler, ancak bir konak hücrede çoğalabilen, genetik materyale sahip hem canlılara hem de cansızlara ait özellikler taşıyan biyolojik varlıklardır.

Köken
Virüs (İng: virus), Latince'de "zehir, yapışkan sıvı" demektir.

Keşfi
Virüslerin varlığına dair fikirler 1886 yılında ortaya atılsa da virüslerin keşfi ve varlığının ispat edilmesi 1946 yılında gerçekleşmiştir.

Canlı mı?
Virüsler canlılara ait birtakım özellikler gösterir. Buna rağmen virüslere biyolojik organizmalar demek ve canlılar aleminde sınıflandırma birimlerinin herhangi birine dahil etmek güçtür. Virüsler cansızlar ile canlılar arasında geçiş formu olarak kabul edilir. Virüsler canlı mıdır cansız mıdır? makalesine başvurabilirsiniz.

Yapısı
Virüslerin yapısında iki önemli kısım vardır:

virüsün yapısı

Genom
Virüslerin genetik maddesi (yönetici molekülü) ya DNA ya da RNA'dır. İkisi birden bir virüste bulunmaz. Bulundurduğu genetik materyale bağlı olarak virüs DNA virüsü ya da RNA virüsü olarak adlandırılır.

Virüsler taşıdıkları nükleik asit bakımından çeşitlilik gösterir: çift ya da tek iplikten oluşması, doğrusal ya da halkasal yapıda olması gibi.

Bitki virüsleri RNA virüsüdür. Bakterilerde çoğalabilen virüslere bakteriyofaj denir ve DNA virüsüdür. Hayvanlarda çoğalabilen virüsler ise DNA virüsü ya da RNA virüsü olabilir.

Kapsit
Virüslerin genomları kapsit (ya da kapsül) adı verilen protein yapılı bir kılıfla kaplıdır. Kapsülün görevi genetik maddeyi korumaktır.

Kapsül yapısı çubuk, heliks, küre ya da küp şeklinde olabilir.

Kapsül aynı zamanda konakçı hücreye tutunabilen özel proteinler içerir. Bazı virüslerde kapsülün dışında yağ ve protein molekülünden oluşan bir zarf (viral zarf) vardır.

Konak
Virüsleri tutunacakları hücreleri, o hücrenin hücre zarındaki proteinler yardımıyla tanır. Bu nedenle her virüs ancak belirli bir türdeki hücreyi enfekte edebilir. Bu hücreye konak ya da konakçı denir.

Virüsün enfekte ettiği organizmada neden olduğu rahatsızlığa viral hastalık denir.

Çoğalması
Virüslerin çoğalması başka bir canlı hücreye (konakçıya) bağlanmasına bağlıdır. Virüs sahip olduğu genetik maddeyi (DNA ya da RNA) hücre içine enjekte ederek hücreyi istila eder.

Bakteriyofajların bir bakteri hücresini enfekte etmesi (yani bakteri hücresi içinde çoğalması) iki türlü olur: litik döngü ve lizogenik döngü

Hastalık
AIDS, kuduz, herpes, grip, hepatit virüslerin neden olduğu hastalıklardandır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir