00
Tür nedir?

Tür, canlıların sınıflandırılma birimlerinden en küçüğüdür. Aynı türe ait canlıların birçok ortak ve benzer özellikleri vardır ve ürediklerinde doğurgan yavrular verirler.

Tanım
Ortak bir atadan gelen, birçok ortak özelliği olan ve doğal şartlarda çiftleştiklerinde verimli yavrular verebilen canlılara aynı türden canlı denir.

Doğal (filogenetik) sınıflandırmaya göre tür (species), en küçük sınıflandırma birimidir. Canlıların sınıflandırıldığı hiyerarşide en alttaki kategori türdür. En geneli ise alemdir.

Günümüzde keşfedilmiş iki milyon civarında canlı türü vardır. Bundan daha fazlasının henüz tanımlanmadığı düşünülmektedir. Türler, ikili adlandırma yöntemine göre adlandırılır.

Üreme
İki canlının dış görünüşü gibi birçok özelliği birbirine benzeyebilir fakat bu durum onların aynı tür olmasını gerektirmez. Aynı türler çiftleştiğinde kısır olmayan yavrular (verimli döller) vermelidir.

Bazen yakın türler de çiftleşebilir. Bu durumda doğan yavru doğurgan olmaz. Örneğin at ve eşek aynı cinstir fakat farklı türdendir. Bunların çiftleşmesinden doğan katır kısırdır. Katır, bir tür değildir.
 
at eşek katır
equus caballus equus asinus

Varyasyon
Türlerin organları, yapısal ve işlevsel özellikleri birbirne benzer. Aynı türe ait canlılar aynı koşullara benzer tepki gösterir. Fakat iki canlı aynı türden olmasına rağmen tıpatıp aynı değildir. Bu duruma tür içi genetik varyasyon ya da çeşitlilik denir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir